Copa-Cogeca popiera apel unijnych ministrów rolnictwa i Komisji Europejskiej o jedność wobec rosyjskiego embargo, podkreślając, że działania podjęte do tej pory na rzecz złagodzenia poważnych skutków embarga stanowią krok we właściwym kierunku, ale najbardziej dotknięte sektory znajdują się nadal w krytycznej sytuacji. Rosja nie stosuje się do światowych reguł handlu (WTO). Reakcja Copa-Cogeca była związana z debatą w Brukseli w dniu 27 stycznia 2015 r. na temat skutków embarga.
Copa-Cogeca apeluje o jedności ws. embarga
Przemawiając w imieniu Copa-Cogeca na spotkaniu z prezydencją łotewską, przewodniczący Cogeca Christian Pèes ostrzegał - Ceny nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed kryzysu, gdyż Rosja, która była jednym z naszych największych rynków zbytu, nałożyła jednostronnie zakaz eksportu na unijne produkty rolne. Ceny wypłacane producentom wieprzowiny, mleka, warzyw i owoców i wołowiny nie pokrywają nawet kosztów produkcji. Należy udzielić wsparcia tym sektorom, by mogły znaleźć nowe rynki zbytu oraz promować eksport. Należy znieść bariery sanitarne i inne nieuzasadnione przeszkody w handlu - powiedział.
Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen powiedział - Unijni producenci wieprzowiny i nabiału znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Cieszymy się, że Komisja ogłosiła dzisiaj utrzymanie prywatnego przechowywania masła i odtłuszczonego mleka w proszku po lutym. W sektorze warzyw i owoców trzeba dostosować nowy plan działań do sytuacji rynkowej w poszczególnych państwach członkowskich.
Nakreślając najważniejsze środki w piśmie zaadresowanym do dyrektora generalnego p. Plewy, Copa-Cogeca apelowała do Komisji o wprowadzenie kwoty w wysokości 5000 na państwo członkowskie do wykorzystania w sektorze warzyw i owoców i o przeniesienie niewykorzystanych wcześniej wielkości do nowego programu.
W międzyczasie Copa-Cogeca wyraziła zadowolenie z priorytetów łotewskiej prezydencji, do jakich należy uproszczenie nowej wspólnej polityki rolnej (WPR) dla producentów i spółdzielni, a konkretnie skomplikowanych reguł rządzących zazielenianiem oraz poczynienie postępów w dziedzinie unijnej produkcji ekologicznej i planów w zakresie oznaczania. Komisarz Hogan również przypomniał o ocenie programów mleko i owoce w szkole, która powinna zakończyć się za kilka tygodni. Dzięki tym programom dzieci wyrabiają sobie zdrowe nawyki żywieniowe.
źródło: Gospodarz.pl/KRIR/Katarzyna Kuznowicz, foto:
Gospodarz.pl