Kategorie
Zobacz również tu
-
Spadki cen na stacjach paliw wyhamowały
2025-04-24 -
Nie warto zwlekać z wnioskiem o dopłaty 2025
2025-04-24
Poznaj produkty
-
Prasy zwijające
2016-01-08 -
Lampy ostrzegawcze - Łącznik wtyczka
2011-12-13 -
WĄŻ REFITTEX Ø13/ 40 BAR METR BIEŻĄCY WIPROL
2016-05-02 -
Ładowarka teleskopowa JCB 542-70
2020-08-13
4 lata projektu CEKiN
Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk wziął udział w konferencji podsumowującej realizację czteroletniego projektu „Wzmocnienie kompetencji kluczowych w zakresie inicjatywności i przedsiębiorczości wśród uczniów szkół rolniczych w Polsce – CEKiN”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas konferencji omówione zostały: główne cele projektu, zrealizowane działania i osiągnięte rezultaty. Zaprezentowano wyniki ewaluacji i główne tezy raportu podsumowującego.
Wiceminister Tadeusz Nalewajk wyraził zadowolenie z pomyślnej realizacji projektu. Zwrócił uwagę na konieczność wzmacniania postaw przedsiębiorczych uczniów szkół rolniczych oraz podnoszenia poziomu ich wiedzy w dziedzinach kluczowych dla rozwoju obszarów wiejskich.
W projekcie brało udział 48 szkół rolniczych z terenu całego kraju. Po czterech latach wspólnych działań 994 uczniów zrealizowało pełną ścieżkę edukacyjną, 420 uczniów odbyło praktyki zawodowe. Zorganizowano też 111 wyjazdów edukacyjnych i 217 wizyt ekspertów w szkołach.
W opinii uczestników dzięki udziałowi w projekcie wzrosły ich kompetencje oraz świadomość realiów współczesnego rynku pracy. Od 2010 r. wzrosła liczba uczniów przekonanych, że należy być gotowym na zmianę miejsca pracy oraz wykonywanego zawodu, a także liczba zainteresowanych w przyszłości podjęciem własnej działalności gospodarczej i gotowych do podejmowania nowych wyzwań. Także w obszarze umiejętności planowania kompetencje uczniów wyraźnie wzrosły. Znacząco zwiększyła się liczba uczestników projektu dostrzegających nowe możliwości wynikające z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Swoimi doświadczeniami z udziału w realizacji projektu podzieliła się młodzież z ZSCKR im. J. Dziubińskiej w Golądkowie, ZSCKR w Potoczku oraz ZSCKU im. A.F. Modrzewskiego w Wolborzu.
W konferencji, zorganizowanej w poniedziałek w Centralnej Bibliotece Rolniczej im. M. Oczapowskiego w Warszawie, wzięło udział 140 uczestników: dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie szkół rolniczych, przedstawiciele Lokalnych Grup Działania i instytucji działających na rzecz oświaty rolniczej oraz eksperci zagraniczni z Łotwy i Niemiec. Trzy szkoły: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. J. Dziubińskiej w Golądkowie, ZSCKR w Potoczku i ZSCKU im. A.F. Modrzewskiego w Wolborzu przygotowały swoje stoiska, na których oprócz materiałów promocyjno-informacyjnych znalazły się również potrawy regionalne przygotowane przez uczniów.
