Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Uwięź typu Detroit
2012-12-31 -
Pasy klinowe szerokoprofilowe
2013-11-25 -
AGROTRON K Deutz-Fahr
2013-02-04 -
PRONAR 5222
2013-02-05
"Warunki środowiskowe dla gęsi utrzymywanych w Systemie Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP"
Rozmowa dr inż. Haliną Bielińską z Zakładu Doświadczalnego IZ-BIP w Kołudzie Wielkiej.
Czego jeszcze potrzebują gęsi, by czuć się dobrze?
HB: Ogromnie istotnym aspektem w życiu gęsi jest swobodny dostęp do wody oraz jej odpowiednia jakość. Gęsi są ptakami wodnymi, mają słabo rozwinięte ślinianki, w związku z tym dostęp do wody jest rzeczą kluczową w jej utrzymaniu. Na 1 gram paszy gęsi potrzebują minimum 2-3 mml wody. Przy czym muszą być spełnione higieniczne warunki podawania wody, takie jak dbałość o czystość poidła, czy zapewnienie odpowiedniej jakości wody. Musi być to woda pitna, taka sama jak dla ludzi, spełniająca wszystkie warunki tzw. zdrowej wody. Optymalna temperatura dla wody podawanej gęsiom to 10-12 °C. Istnieje również możliwość utrzymywania gęsi przy sadzawkach, stawach, źródłach czy oczkach wodnych, ale w ściśle kontrolowanych warunkach. Jakość wody powinna być poddawana stałej kontroli, aby nie było w niej patogenów i innych zanieczyszczeń, które spowodują, że dbałość o higienę odchowu gęsi może być zniweczona przez obecne w wodzie pasożyty.
Do elementów dobrostanu gęsi zaliczamy dbałość o jakość paszy, ściółki i wody. Kolejnym aspektem jest zapewnienie gęsiom dostępu do pastwisk, które są miejscem spacerów i realizacji innych potrzeb behawioralnych, a także dają możliwość swobodnego pozyskiwania tego, co dla nich najlepsze.
System QAFP jest zbieżny z technologią tuczu gęsi owsianej, opracowaną w Instytucie Zootechniki – PIB Zakładzie Doświadczalnym w Kołudzie Wielkiej. Stanowi on gwarancję jakości również poprzez system zachowań człowieka wobec gęsi. Dbanie o dobrostan od pierwszych dni życia, tj. zapewnienie dobrej jakości paszy, stosowanie wysokiej jakości ściółki, wody, zapewnienie dostępu do pastwisk, dbałość o higienę środowiska, dają gwarancję, że w 16-17 tygodniu chowu otrzymamy bardzo dobrze opierzone gęsi owsiane w dobrej kondycji ubojowej o masie około 6-7 kilogramów.
Jakie znaczenie ma stosunek człowieka do gęsi w procesie hodowli?
HB: Warunki środowiskowe to nie tylko żywienie i zapewnienie dostępu do wody, ale także przyjazny stosunek człowieka, który bez wątpienia ma wpływ na kondycję psychiczną ptaków, co z kolei wiąże się ze swobodnym zachowaniem behawioralnym, szczególnie przy przebywaniu gęsi na pastwisku. System QAFP jest oparty na zasadzie, że to co człowiek daje z siebie gęsiom zapewniając im odpowiednie warunki utrzymania, przekłada się na dobre wykorzystanie paszy, spokojne bytowanie a tym samym na jakość mięsa i tłuszczu. Gęsi, będąc na wybiegach, korzystają z dobrodziejstw natury: słońca, światła, ruchu i świeżego powietrza. To wszystko przekłada się na walory smakowe mięsa i tłuszczu.
Dbanie o dobrostan to dbanie o jakość?
HB: System QAFP przede wszystkim podkreśla jakość produktu. Szczególna dbałość o dobrostan jest jego ogromną zaletą. Bogactwem QAFP jest to, że gęsi mają możliwość swobodnego pobierania naturalnych pasz: śrut zbożowych, owsa, zielonek, marchwi i innych roślin okopowych. W paszach nie stosuje się żadnych specyfików chemicznych. Dobrostan dla gęsi owsianych polega więc na odpowiednim żywieniu i utrzymaniu przy zachowaniu elementarnych zasad higieny oraz ochrony epizootycznej.