| Autor: redakcja6

Fachowość i nowoczesność w likwidacji szkód [video]

Concordia Ubezpieczenia współpracuje z uznanymi jednostkami badawczymi, podejmując inicjatywy zmierzające do uruchomienia ciekawych projektów badawczo-rozwojowych.

Concordia wspólnie z Instytutem Magazynowania i Logistyki przeprowadziła analizę dostępności danych przestrzennych dystrybuowanych przez jednostki samorządowe. Z kolei z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu podjęła inicjatywę stworzenia zaawansowanego systemu do monitorowania warunków pogodowych oraz ich wpływu na uprawy. Concordia przygląda się także projektowi budowy oktokoptera, czyli wielowirnikowca napędzanego elektrycznie ośmioma silnikami, który realizowany jest w Instytucie Inżynierii Biosystemów na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Tymczasem Vereinigte Hagel, niemiecki lider w dziedzinie ubezpieczeń gradu, udziałowiec Concordii Ubezpieczenia, przeprowadził testy dotyczące zastosowania dronów (UAV- Unmanned Aerial Vehicle), w likwidacji szkód w rolnictwie. Była to pierwsza firma, która zdecydowała się na zainwestowanie w tego typu doświadczenia w Niemczech i Włoszech. Do badań wykorzystano głównie uprawy kukurydzy, ziemniaków, słoneczników i trawy sudańskiej. Dzięki wykonanym zdjęciom lotniczym okazało się, że jest możliwe precyzyjne określenie uszkodzonych powierzchni upraw. Jest to szczególnie przydatne przy szkodach obejmujących duże powierzchnie. Do tej pory tak precyzyjne i nowoczesne techniki nie były możliwe do wykorzystania w tego typu działaniach. Oszacowanie powstałych szkód wiązało się z dużymi nakładami pracy rzeczoznawców, często dopiero pomiary możliwe były do wykonania w trakcie zbiorów lub po zbiorach, na podstawie resztek pożniwnych lub innych pozostałości.

Concordia Ubezpieczenia, straty polowe, dronConcordia Ubezpieczenia, straty polowe, dron

(kliknij, aby powiększyć)


Zalety i opis techniczny dronów

Do głównych zalet dronów należą: proste automatyczne planowanie trasy lotów, możliwość wykorzystania przy dużym wietrze sięgającym nawet 65 km/h, a także szerokim zakresie temperatur od -20° C do +45°C.

- Inne zalety, na które warto zwrócić uwagę to: wydajność pozwalająca na 55 minut lotu oraz specjalne funkcje bezpieczeństwa, niski koszt przelotu i mała waga. Dron testowany w Vereinigte Hagel waży mniej niż 3 kg, a rozpiętość jego skrzydeł sięga 1,6 metra. Torba, w której jest łatwo transportowany waży razem z nim - niecałe 20 kg. – informuje Daniel Hillert, starszy inspektor ds. sprzedaży, Vereinigte Hagel.

- Niekwestionowaną przewagą dronów jest także to, że do jego obsługi wystarczy jeden operator. Kolejną zaletą UAV jest jakość powstałego obrazu, która cechuje się niezwykła precyzją i szczegółowością, także w 3D. W zależności od rozdzielczości wykonanych podczas lotu zdjęć, w ciągu 40 minut można sfotografować od 200 do blisko 1000 hektarów – dodaje Michael Lösche, Członek Zarządu, Concordia Ubezpieczenia.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: