W porównaniu z II półroczem 2022 r. największy wzrost wartości salda, bo o 5.6 p. proc. odnotowano dla pytania o zmianę opłacalności produkcji rolniczej. Pomimo największego wzrostu wartości salda, rentowności produkcji rolniczej jest oceniana najbardziej niekorzystnie przez kierujących gospodarstwami rolnymi.
W bieżącej edycji badania najmniej korzystnie zmianę ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego ocenili kierujący jednostkami specjalizującymi się w produkcji roślinnej, tj. saldo odpowiedzi wyniosło minus 48, natomiast najkorzystniej prowadzący gospodarstwa ukierunkowane na produkcję zwierzęcą - minus 37,1. W porównaniu z I półroczem 2023 r. zaobserwowano zwyżkę wartości salda odpowiednio o 2,1 p. proc. oraz o 4,8 p. proc., a w stosunku do II półrocza 2022 r. obserwowano obniżkę wartości salda odpowiednio o 8,6 p. proc i o 11,2 p. proc. Największą poprawę opinii odnotowano wśród kierujących gospodarstwami tradycyjnymi – wzrost wartości salda o 5,1 p. proc. w porównaniu z I półroczem ub. roku.
Kierujący gospodarstwami rolnymi, bez względu na dominujący typ produkcji rolniczej, wyrazili negatywne oceny odnośnie zmiany rentowności produkcji rolnej. Opinie te były korzystniejsze niż w I półroczu 2023 r., ale bardziej pesymistyczne niż w II półroczu 2022 r.
Najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną. Wśród nich najbardziej negatywne zmiany rentowności produkcji wyrazili prowadzący uprawy buraków cukrowych, a także rzepaku i rzepiku. Największą poprawę w porównaniu z poprzednią edycją badania zanotowano w opinii producentów produktów zwierzęcych – wzrost wartości salda odpowiedzi o 9,4 p. proc. Najmniej pesymistyczne opinie na temat zmiany opłacalności produkcji wyrazili kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi chów brojlerów, a najbardziej pesymistyczne owiec i koni.
W II półroczu 2023 r. oceny dotyczące zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne były minimalnie korzystniejsze w porównaniu z I półroczem 2023 r., ale bardziej negatywne niż w II edycji badania w 2022 r. Najbardziej pesymistyczne opinie na temat zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne wyrazili kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną. W tej grupie najbardziej niekorzystne opinie wyrazili hodowcy rzepaku i rzepiku, a także roślin przemysłowych. W przypadku gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą odnotowano największą zwyżkę wartości salda odpowiedzi w porównaniu z poprzednim półroczem, o 8,1 p. proc. Najmniej niekorzystne opinie na temat zmiany opłacalności produkcji wyrazili kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi chów trzody chlewnej, natomiast najbardziej pesymistyczne owiec i koni.