| Autor: redakcja6

Wkrótce nowe e-usługi dostępne dla kierowców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt założeń do ustawy, która pozwoli na udoskonalenie danych gromadzonych w bazie CEPiK oraz na uruchomienie nowych, przydatnych dla obywateli e-usług.

Wkrótce nowe e-usługi dostępne dla kierowców
Obecnie trwają prace programistyczne nad projektem CEPiK 2.0. Dzięki udoskonalonej bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców powstaną kolejne po „Historii Pojazdu” i „Bezpiecznym Autobusie” usługi:
  • dostęp online dla kierowców do własnych danych umożliwi bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec kierowcy kar i ograniczeń. Nie ruszając się z domu będzie można sprawdzić liczbę własnych punktów karnych oraz opłacić online mandat.
  • weryfikację uprawnień kierowcy - usługa „Udostępnij dane pracodawcy” pozwoli uniknąć sytuacji, w których przedsiębiorcy udostępniają służbowe samochody swoim pracownikom, którzy nie posiadają ważnych uprawnień.
  • sprawdzenie szkoły jazdy - usługa „Sprawdź szkołę jazdy” pozwoli na ocenę jakości kształcenia szkół jazdy przez kursantów. Zwiększy to konkurencyjność szkół jazdy i przyczyni się do zwiększenia jakości świadczenia przez nie usług na polskim rynku;
  • dostęp online do danych własnego pojazdu - usługa „Mój pojazd” pozwoli właścicielom pojazdów w Polsce na dostęp online do danych o swoim pojeździe.
Więcej danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów
 
Dzięki rozszerzeniu zakresu danych wprowadzanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów, kierowcy będą mogli on-line sprawdzić informacje dotyczące badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym, negatywnym, ukończonych, nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych, pojazdów niezarejestrowanych). Będzie można także dowiedzieć się, czy sprawdzany pojazd uczestniczył w istotnym wypadku drogowym.
 
Poprawa jakości danych i informacji gromadzonych w CEP i CEK
 
Wprowadzone zostaną nowe mechanizmy, które znacznie zmniejszą ryzyko błędów w rejestrach. Na organy przekazujące dane do CEP i CEK nałożony zostanie obowiązek ich weryfikowania przed przekazaniem do ewidencji oraz obowiązek wyjaśniania niezgodności. Planowane jest także ujednolicenie formy wprowadzania danych do ewidencji oraz szczegółowe określenie warunków i trybu współdziałania podmiotów zobowiązanych do przekazywania danych do ewidencji
 
O projekcie CEPiK 2.0
 
Projekt CEPIK 2.0 jest realizowany wspólnie przez MSW i Centralny Ośrodek Informatyki (COI) - wyspecjalizowaną agendę resortu spraw wewnętrznych ds. IT. Polega on na modernizacji systemu informatycznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Prace zakończą się w 2016 r., lecz stopniowo uruchamiane są kolejne elementy zmodernizowanego systemu. W czerwcu tego roku ruszyły pierwsze dwie e-usługi „Historia pojazdu” i „Bezpieczny Autobus”, dzięki którym można sprawdzić niektóre informacje o kupowanym samochodzie oraz wstępnie zweryfikować autobus, którym zamierzamy wyruszyć w podróż. 


Tagi:
źródło: