Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Wąż zasysający
2012-05-17 -
CHMURKA NAWOZOWA ROÅšLINY KWITNÄ„CE
2012-01-17 -
Widły przesuwne do palet
2016-01-11
Uwaga na zabawki. Co trzecia zakwestionowana przez InspekcjÄ™ HandlowÄ…
Na ponad 2,5 tys. skontrolowanych zabawek Inspekcja Handlowa zakwestionowała bezpieczeństwo 36 proc. z nich. Najczęściej uwagi dotyczyły niewłaściwego oznakowania, ale w 7 proc. zastrzeżenia dotyczyły konstrukcji i materiałów, z których wykonano produkty. Eksperci ostrzegają przez zabawkami, które zawierają szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne i mogą powodować nawet nowotwory. Radzą, by zwracać uwagę na możliwość uszkodzeń mechanicznych.
Jakość zabawek
WÅ›ród tych 7 proc. zakwestionowanych zabawek najczęściej stwierdzane wady polegaÅ‚y m.in. na obecnoÅ›ci maÅ‚ych elementów, które dziecko mogÅ‚oby poÅ‚knąć, wystÄ™powaniu zadziorów stwarzajÄ…cych ryzyko zranienia czy nieodpowiednim zabezpieczeniu komory bateryjnej. CertyfikujÄ…ca wyroby, technologie, systemy zarzÄ…dzania i personelu firma TÜV Rheinland Polska ostrzega przez zabawkami, które zawierajÄ… szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne i mogÄ… powodować nowotwory.
– Najważniejsza jest zawartość substancji, które mogÄ… wpÅ‚ywać negatywnie na skórÄ™ bÄ…dź pÅ‚yny ustrojowe. Gdy dziecko bierze zabawkÄ™ do buzi, zdarza siÄ™, że przenika do jego organizmu substancja chemiczna. W dalszej perspektywie może to powodować skutki uboczne i prowadzić nawet do nowotworów. Szczególnie niebezpiecznymi substancjami sÄ… metale ciężkie oraz wieloÅ‚aÅ„cuchowe wÄ™glowodory aromatyczne – precyzuje w rozmowie z agencjÄ… informacyjnÄ… Newseria MichaÅ‚ Bak, kierownik laboratorium mechanicznego TÜV Rheinland Polska.
Pod kÄ…tem skutków chemicznych szczególnÄ… ostrożność należy zachować, wybierajÄ…c grzechotki dla niemowlaków. Przy zakupie zabawki – zarówno dla tych mÅ‚odszych, jak i starszych dzieci – trzeba wziąć pod uwagÄ™ zagrożenia mechaniczne.
– PrzykÅ‚adowo domki drewniane, huÅ›tawki, elementy zjeżdżalni, które przeważnie stawiane sÄ… przed domem, mogÄ… być nieodpowiednio zabezpieczone przed upadkiem bÄ…dź uwięźniÄ™ciem części ciaÅ‚a: palców, dÅ‚oni czy nawet caÅ‚ej gÅ‚owy – objaÅ›nia MichaÅ‚ Bak. – Może to prowadzić do różnego rodzaju uszkodzeÅ„ mechanicznych. W bardzo skrajnym przypadku mogÄ… one nawet prowadzić do Å›mierci.
NajwiÄ™cej zastrzeżeÅ„ Inspekcja Handlowa miaÅ‚a do nieodpowiedniego oznakowania produktów. Jak podkreÅ›lajÄ… eksperci TÜV Rheinland, na produkcie powinny siÄ™ znaleźć wszystkie wymagane prawem informacje, m.in. znak CE, nazwa i adres producenta, nazwa zabawki oraz dodatkowe oznaczenia, np. nieodpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat. Ich brak powinien wzbudzić wÄ…tpliwość kupujÄ…cego.
To tym istotniejsze, że wiele zabawek jest importowanych z krajów, gdzie standardy bezpieczeÅ„stwa sÄ… niższe niż w UE. Kontrole wykonywane przez inspekcje handlowe w poszczególnych miastach czy przez UrzÄ…d Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazujÄ…, że nie wszystkie zabawki, które trafiajÄ… na polskim rynek z zagranicy, sÄ… bezpieczne dla dzieci.
– Każdy podmiot, który wprowadza produkt na rynek unijny, zobowiÄ…zany jest do wykonania oceny zgodnoÅ›ci wyrobu, która wymaga od producenta czy dystrybutora potwierdzenia bezpieczeÅ„stwa pod wzglÄ™dem mechanicznym, chemicznym i prawnym – przypomina MichaÅ‚ Bak. – Zabawki, które trafiajÄ… na polski rynek, powinny być bezpieczne. Aczkolwiek to, czy wszystkie podmioty zajmujÄ…ce siÄ™ dystrybucjÄ… to wykonujÄ…, jest już kwestia odrÄ™bna.