Piąta edycja LocalTrends – Samorządowego Kongresu Finansowego w...
2025-04-04
Wprawdzie rozwój technologii od wieków towarzyszy cywilizacji, ale chyba jeszcze nigdy w dziejach ludzkości rozwój technologiczny nie przeplatał się z tak wieloma dziedzinami życia i gospodarki, a niektóre z nich przeszły prawdziwą rewolucję.
- Sektor wymaga bardziej wyspecjalizowanych techników. W tym sektorze w całej Belgii jest 700 wolnych miejsc pracy, które firmom trudno jest obsadzić. Współpraca w ramach TIM Europe podniesie świadomość tego sektora i zachęci młodych ludzi do podjęcia edukacji w zakresie mechanizacji rolnictwa – uważa Hulsbosch.
- Od dziesięcioleci promujemy zawód mechanika, mając nadzieję zachęcić młodych ludzi do wyboru technicznego szkolenia zawodowego. Widzimy, że wiele materiałów dydaktycznych nie jest aktualnych, a nauczyciele często nie mają wystarczającej wiedzy na temat nowoczesnych narzędzi i pojazdów. Chcielibyśmy unowocześnić edukację i uczynić ją lepszą. Już teraz ściśle współpracujemy z firmami, aby to osiągnąć. Jednak tworzenie podręczników i materiałów do nauki jest drogie i bardzo czasochłonne. Dlatego oferta „gotowych do użycia” narzędzi edukacyjnych Tim Europe była dla nas decydująca – tłumaczy Lina Tuvesson Hallman.
- Wierzymy, że współpraca w ramach TIM Europe da wymierne korzyści i wpłynie pozytywnie na system edukacji zawodowej w naszej branży. Liczymy, że w dłuższej perspektywie będzie to miało wpływ na poziom wykształcenia pracowników trafiających na rynek pracy i zatrudnianych przez firmy, które zrzeszone są w ramach naszej Izby. Zdajemy sobie jednak sprawę, że będzie to proces długofalowy. Sam projekt w ramach Erasmus Plus rozpisany jest na 4 lata. Najprawdopodobniej w lipcu br. dowiemy się, czy dotacja ze środków UE zostanie nam przyznana. Dla nas jest to również nowe doświadczenie. Jesteśmy przekonani, że będzie to pierwszy krok do szeroko pojętej współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami, a którego celem będzie podniesienie poziomu edukacji i opracowanie spójnych materiałów dla młodzieży w Europie kształcącej się w kierunku mechanika i serwisanta maszyn rolniczych – podsumowuje Michał Spaczyński.