Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
W ciągu minionej doby w regionie wodnym Warty wystąpiły opady deszczu na południu do około 23 mm, na pozostałym poniżej 5 mm.
Stany wody w południowej i środkowej części regionu wodnego Warty układają się głównie w strefie stanów średnich i niskich, lokalnie wysokich, natomiast w części północnej w strefie stanów wysokich i średnich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Na Warcie powyżej zbiornika Poraj oraz poniżej do przekroju Bobry odnotowano wzrost stanów wody. Dalej do zbiornika Jeziorsko stany wody z niewielkimi wahaniami. Na dopływach tego odcinka przeważnie wzrost stanów wody (zlewnia Widawki), na pozostałych stany stabilne. Poniżej zbiornika Jeziorsko do przekroju Śrem na Warcie odnotowano kilkucentymetrowe wahania stanów, poniżej do Kostrzyna n. Odrą niewielki wzrost. Na dopływach stany wody przeważnie z niewielkimi wahaniami, lokalnie spadek. Znaczne zmiany jedynie na Nerze: wahania do około 85 cm (Lutomiersk) oraz wzrost do 27 cm (Poddębice). Stany na dopływach układają się w strefie stanów średnich i wysokich, na Obrze z przekroczeniem stanu ostrzegawczego. W ciągu najbliższej doby prognozuje się na Warcie przeważnie wzrost stanów wody w strefie stanów średnich, na odcinku Śrem-Oborniki stabilizacja stanów.
W zlewni Prosny stany na ogół ze wzrostem, w Mirkowie wahania do 20 cm. Stany układają się głównie w strefie stanów średnich, lokalnie niskich, na Swędrni przekroczony stan ostrzegawczy.
Stany wody na Noteci przeważnie z niewielkim wzrostem, w Ujściu kilkucentymetrowy spadek. Na dopływach niewielkie wahania stanów, jedynie na Gwdzie w przekroju Ptusza obserwuje się wahania do 18 cm, w Pile spadek 11 cm. Stany wody układają się w strefie stanów średnich i wysokich, z przekroczeniem poziomu ostrzegawczego (Noteć: Białośliwie, Czarnków, Gościmiec, Gwda: Ptusza, Piła). Dla dolnego odcinka Noteci prognozowany jest niewielki wzrost stanów wody.
Na pośrednim stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia układa na wysokości NPP, a na szczytowym pomiędzy MinPP, a NPP.
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
Czytaj dalej na następnej stronie...