Sytuacja hydrologiczna na obszarze administrowanym przez RZGW w Poznaniu
W ciągu minionej doby w regionie wodnym opady deszczu wystąpiły jedynie w zlewni górnej Warty do 3,2 mm.
Na rzekach regionu wodnego Warty stany wody układają się głównie w strefie stanów średnich i wysokich, lokalnie niskich. Stany wysokie notuje się głównie na Warcie.
Na Warcie powyżej zbiornika Poraj stany wody są stabilne i układają się w strefie stanów średnich. Poniżej zbiornika Poraj do Sieradza odnotowano na Warcie kilkucentymetrowe spadki stanów wody, które układają się w strefie stanów średnich i dolnej wysokich. Podobnie na dopływach tego odcinka Warty stany wody wykazują tendencję spadkową i układają się w strefie stanów wysokich, średnich, lokalnie niskich.
Na Warcie od Koła do wodowskazu Sławsk odnotowano spadek stanów wody związany ze zmniejszeniem zrzutu wody ze zbiornika, do Nowej Wsi Podgórnej stany wody są stabilne, dalej aż do Świerkocina odnotowano kilkucentymetrowy wzrost stanów wody, w Kostrzynie n. Odrą stany wody są stabilne. Na całej długości tego odcinka Warty stany wody układają się w strefie stanów wysokich. Na dopływach Warty stany wody wykazują tendencję spadkową, z wyjątkiem stabilnych stanów wody na Kanale Mosińskim i Obrze i układają się głównie w strefie stanów średnich oraz w dolnej strefie stanów wysokich oraz średnich i niskich. W kolejnych dniach na Warcie prognozowane są stabilne stany wody powyżej zbiornika Poraj w strefie stanów średnich, na odcinku do zbiornika Jeziorsko dalsze spadki stanów wody w strefie stanów średnich i dolnej wysokich, poniżej zbiornika Jeziorsko na odcinku od Koła do Nowej Wsi Podgórnej stopniowy spadek stanów wody, do Wronek stabilizacja stanów wody, a od Międzychodu do Świerkocina kilkucentymetrowy wzrost stanów wody i ich spadek w Kostrzynie n. Odrą.
Na Prośnie i jej dopływach notuje się niewielkie spadki stanów wody, które układają się w strefie stanów średnich z wyjątkiem Prosny w Gorzowie Śląskim (strefa stanów niskich) oraz Swędrni w przekroju Dębe (strefa stanów wysokich).
Na Noteci notuje się wahania stanów wody z wyjątkiem wodowskazu w Pakości gdzie odnotowano wzrost stanów wody. Podobnie na dopływach stany wody są stabilne z niewielkimi wahaniami i takim wzrostem na Łobżonce. Stany wody układają się w strefie stanów średnich i dolnej wysokich. Dla dolnego odcinka Noteci spodziewany jest niewielki wzrost stanów wody (wodowskaz Santok).
Na pośrednim stanowisku Kanału Ślesińskiego rzędna piętrzenia układa się pomiędzy minimalnym a normalnym poziomem piętrzenia, natomiast na szczytowym pomiędzy normalnym a maksymalnym poziomem piętrzenia.
Na terenie administrowanym przez RZGW w Poznaniu sytuacja monitorowana jest na bieżąco.
Czytaj dalej na następnej stronie...