Do przechowywania w okresie zimy 2023/2024 przeznaczono około 3,6 mln ton ziemniaków, tj. ok. 64% zbiorów z 2023 r.
Straty w przechowywanych ziemniakach szacuje się podobnie jak w roku poprzednim – na ok. 11% ogólnej masy przeznaczonej do przechowywania.
Największe straty w przechowywanych ziemniakach odnotowano w województwach: podkarpackim – ok. 15% oraz zachodniopomorskim i dolnośląskim po ok. 13%, a najmniejsze w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim i warmińsko-mazurskim – po ok. 8%.
W sezonie 2023/24 zmniejszył się, w porównaniu z poprzednim sezonem, udział kapusty kierowanej do przechowania. Wzrost zanotowano natomiast w przypadku porów, cebuli i pietruszki. Nieznacznie większy był również udział przechowywanej marchwi, buraków ćwikłowych oraz selerów. Straty, do których dochodziło podczas przechowywania warzyw nie odbiegały od poziomów obserwowanych w ubiegłych latach.
Najniższe straty odnotowano w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim, a najwyższe w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim oraz w lubelskim i zachodniopomorskim.
W bieżącym sezonie udział jabłek skierowanych do przechowalni był nieznacznie wyższy niż w dwóch poprzednich latach, przy czym wielkość strat utrzymała się na podobnym poziomie. Największe ubytki w przechowalniach zanotowano w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim, a najmniejsze w mazowieckim, podkarpackim oraz kujawsko-pomorskim.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
sxc.hu