| Autor: mikolaj

Protest rolników w Szczecinie. Komunikat ze spotkania przedstawicieli MRiRW i MKP Rolników WZ (29-30.01.2013)

Komunikat ze spotkania przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Rolników Woj. Zachodniopomorskiego w dniach 29-30 stycznia 2013 r. w siedzibie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Protest rolników w Szczecinie. Komunikat ze spotkania przedstawicieli MRiRW i MKP Rolników WZ (29-30.01.2013)

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny przyjął informację o wydaniu przez Prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych zarządzeń realizujących ustalenia z dnia 11 stycznia 2013 r.

Komitet poinformował o dobrej współpracy z Pełnomocnikiem Prezesa ANR pełniącym obowiązki dyrektora Oddziału.

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych deklaruje pozostawienie Pełnomocnika Prezesa w Oddziale Terenowym w Szczecinie, dopóki nie zostaną wdrożone wypracowane wspólnie przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postulaty dot. obrotu nieruchomościami Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Dla transparentności sytuacji w obrocie ziemią w województwie zachodniopomorskim Komitet Protestacyjny żąda:
- pozostawienia Pana Jacka Malickiego w OT ANR w Szczecinie z uprawnieniami  Dyrektora Oddziału Terenowego ANR w Szczecinie;
- odwołania zastępców Dyrektora OT ANR w Szczecinie, w tym w filii w Koszalinie.

1. Podatek dochodowy w rolnictwie
Właściwym w sprawie podatku dochodowego jest Minister Finansów, który dotychczas nie przedłożył projektu założeń do projektu ustawy w sprawie opodatkowania działalności rolniczej podatkiem dochodowym.

Zdaniem Komitetu Protestacyjnego właściwym podatkiem w rolnictwie jest podatek rolny.

2. Dopłaty bezpośrednie
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmuje stanowcze działania mające na celu sprawiedliwy podział limitu dopłat bezpośrednich dla wszystkich państw UE z uwzględnieniem limitu dla Polski na 1 ha na poziomie średnio-europejskim. Ponadto postulowane jest utrzymanie w Polsce jednolitego, uproszczonego systemu płatności bezpośrednich.

Komitet Protestacyjny domaga się od Rządu RP zdecydowanych działań mających na celu wyrównanie dopłat do poziomu tzw. „starej piętnastki”.

3. Program zazielenienia WPR
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opowiada się przeciwko tzw. zazielenieniu – wyłączeniu z produkcji upraw na poziomie 7 % gruntów kwalifikujących się do płatności. Ostatnie ustalenia na forum UE przewidują, że program zazielenienia będzie obowiązywał jedynie na poziomie do 3% gruntów kwalifikujących się do płatności, z czego gospodarstwa rolne do 15 ha zostałyby wyłączone z tego wymogu.

Komitet Protestacyjny uznaje za nieuzasadnione wyłączenie z powierzchni upraw w sytuacji, gdy wzrasta liczba ludności oraz maleje powierzchnia użytków rolnych. W tej sytuacji Komitet postuluje podjęcie przez Rząd RP działań mających na celu utrzymanie produkcji na dotychczasowym obszarze.

czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: