W 2023 r. odnotowano spadek poboru wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności w porównaniu do poprzedniego roku z 9,4 km³ do 8,3 km³.
Największy udział w poborze wody - 65%, przypadał na cele produkcyjne. Odnotowano spadek o 18% ilości wody pobranej na cele wytwarzania, przesyłania, dystrybucji i handlu energią elektryczną w porównaniu do roku poprzedniego. Pobór wody do napełniania i uzupełniania stawów rybnych oraz na potrzeby eksploatacji sieci wodociągowej nie zmienił się istotnie w stosunku do roku wcześniejszego i wyniósł odpowiednio 0,8 km³ i 2,1 km³.
Głównym źródłem zaopatrzenia gospodarki narodowej w wodę są wody powierzchniowe. Ich pobór wyniósł 6,5 km³ i pokrył 78% potrzeb. Wody powierzchniowe wykorzystywane były głównie do celów produkcyjnych w przemyśle. Pobór wód podziemnych wyniósł ok. 1,8 km³ i zwiększył się w odniesieniu do roku 2022 o ok. 1%.
Z kolei zużycie wody wynosiło ok. 7,9 km³, co stanowiło ok. 88% wartości zużycia zanotowanego w poprzednim roku. Analogicznie jak w latach wcześniejszych, największy udział w zużyciu wody na potrzeby gospodarki narodowej i ludności miał przemysł 68%. Zużycie wody w rybactwie stanowiło ok. 11% całkowitego zużycia wody na potrzeby gospodarki narodowej. Zużycie wody przez sektor komunalny, w ramach eksploatacji sieci wodociągowej wyniosło 21%, a wody z sieci wodociągowej w gospodarstwach domowych było zbliżone do roku ubiegłego.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
sxc.hu