| Autor: redakcja1

Ogólna ocena życia na wsi

Mimo sytuacji geopolitycznej, mieszkańcy wsi najbardziej zadowoleni są z poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania, tj. 65,1% odpowiedzi „zdecydowanie zadowolony” i „raczej zadowolony”. Doceniają oni też pozytywne efekty zwiększonych inwestycji infrastrukturalnych na obszarach wiejskich w ostatnich latach.

Ogólna ocena życia na wsi
Największe zadowolenie mieszkańcy wsi wyrażają w związku z dostępem do sieci wodociągowej - 67,6% i do Internetu - 61,1%. Najmniej zadowoleni są z kolei z dostępu do sieci gazowej - 34,1% zadowolonych i 52,4% niezadowolonych, a także z dostępu do sieci kanalizacyjnej - 45% zadowolonych i 42,9% niezadowolonych.

Generalnie mieszkańcy obszarów wiejskich są bardzo lub raczej zadowoleni z tego że mieszkają na wsi, a nie w mieście, a więc w sumie zadowolenie z faktu zamieszkania na wsi wyraża 92,8% respondentów, w tym 52,8% to osoby bardzo zadowolone. Poziom zadowolenia z życia na wsi jest znacznie większy obecnie niż w latach 2021-2022. Tylko 3,2% respondentów zdecydowanie chciałoby się przeprowadzić do miasta, a 58,9% zdecydowanie nie chciałoby tego zrobić. Ogółem za przeprowadzką do miasta opowiada się 13,8% mieszkańców, a przeciwnych takiemu pomysłowi jest 86,2% z nich.

Wyzwaniem dla demografii wsi jest to, że największą skłonność do migracji ze wsi do miast odnotowuje się wśród osób młodych. 70,4% mieszkańców obszarów wiejskich i 64,6% rolników uważa, że nowi mieszkańcy wsi, którzy przybyli z miasta, zintegrują się z dotychczasowymi mieszkańcami wsi i nie będą domagali się rezygnacji z jej rolniczego charakteru. Przeciwny pogląd wyraża 29,6% ogółu mieszkańców i 35,4% rolników.






 


Tagi:
źródło: