W ocenie rolników, zmiany jakie miały miejsce w drugim półroczu 2023 r. spowodowały, że koniunktura w użytkowanych przez nich gospodarstwach rolnych kształtowała się niekorzystnie, a prognozy na pierwsze półrocze 2024 r. były również pesymistyczne, chociaż mniej negatywne w porównaniu do I półrocza 2023 r.
Opinie zebrane wśród rolników potwierdziły niekorzystne uwarunkowania w produkcji rolniczej, tj. wysokie koszty produkcji, niskie ceny zbytu produktów rolnych oraz niekorzystne warunki agrometeorologiczne.
W grudniu 2023 r. mniej pesymistyczni w ocenie aktualnej sytuacji produkcji rolniczej byli użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję zwierzęcą, a bardziej pesymistyczni byli użytkownicy gospodarstw prowadzących produkcję roślinną. Najbardziej negatywne opinie o bieżącej opłacalności produkcji rolniczej wyrazili rolnicy prowadzący uprawy rzepaku i rzepiku oraz roślin przemysłowych oraz specjalizujący się w chowie owiec i hodowli koni. Jedynie wśród rolników zajmujących się uprawami pod osłonami przeważały opinie pozytywne o opłacalności produkcji rolniczej.
Kierujący gospodarstwami rolnymi wyrazili negatywne oceny odnośnie prognozowanej sytuacji ogólnej gospodarstw oraz opłacalności produkcji rolniczej w I półroczu 2024 r. Opinie te były jednak mniej pesymistyczne niż w dwóch poprzednich edycjach badania. Najbardziej negatywne prognozy o ogólnej sytuacji gospodarstw rolnych wyrazili prowadzący chów trzody chlewnej i owiec, a także prowadzący uprawy buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku. Kierujący gospodarstwami rolnymi za nieopłacalną produkcję rolniczą wskazali chów: owiec, drobiu – brojlerów, trzody chlewnej, a także uprawę buraków cukrowych i roślin przemysłowych.
Kierujący gospodarstwami ukierunkowanymi na produkcję roślinną wyrazili najbardziej niekorzystne opinie odnośnie zmiany popytu na wytwarzane przez te jednostki produkty rolne w I półroczu 2024 r., natomiast najmniej pesymistyczne kierujący gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji zwierzęcej. Najbardziej pesymistyczne oceny przyszłego popytu wyrazili rolnicy zajmujący się uprawą buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku, a także prowadzący chów owiec i brojlerów.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.tv/DK