Rolnictwo węglowe to z jednej strony zbiór dobrych praktyk pozwalających na zatrzymanie dwutlenku węgla w glebie czyli zmniejszenie emisji, z drugiej zaś strony to możliwość pozyskiwania dodatkowych dochodów przez rolników.
Komisja Europejska podjęła już działania mające na celu wypracowanie systemowych rozwiązań, dzięki którym rolnik będzie mógł wyliczyć ile węgla zatrzyma w glebie, dzięki stosowaniu określonych praktyk i będzie to mógł finansowo skonsumować w postaci certyfikatów sprzedawanych na giełdzie. Naszym zdaniem takie podejście pozwoli na realizację dwóch celów. Po pierwsze ogranicza negatywne skutki oddziaływania rolnictwa na klimat a po drugie nagradza rolnika finansowo poprzez system certyfikatów. Warto również wspomnieć, że ślad węglowy będzie wkrótce oznaczany na opakowaniach produktów, co pozwoli konsumentom na podejmowanie bardziej świadomych decyzji, co kupują i płacenie więcej za produkty niskoemisyjne.
Rolnictwo węglowe ma zostać szczególnie uwzględnione w Krajowym Planie Strategicznym. Komisja Europejska zwróciła na ten aspekt polskiego KPS-u szczególną uwagę przesyłając stronie polskiej swoje uwagi. Naszym zdaniem, przy niższym budżecie KPS i pogarszających się warunkach opłacalności produkcji rolniczej, obrót certyfikatami przez rolnika może stanowić cenne wsparcie jego płynności finansowej.
Poza dodatkowymi przychodami, warto zauważyć, że praktyki rolnictwa węglowego, same w sobie pozwalają na redukcję kosztów, poprawę struktury gleby czy poprawę jakości i wysokości plonów.
źródło: Gospodarz.pl/WIR/Andrzej Przepióra foto:
Gospodarz.pl/DK