Koniunktura w polskim rolnictwie w 2023 r. kształtowała się głównie pod wpływem wolumenu produkcji oraz zmian cen na rynkach rolnych.
W 2023 r. uwarunkowania rynkowe produkcji rolniczej uległy pogorszeniu w porównaniu z rokiem poprzednim. Szacuje się, że przy obniżce cen produktów rolnych sprzedawanych przez gospodarstwa indywidualne o 14%, wzroście średnich cen towarów i usług zakupywanych na cele bieżącej produkcji rolniczej oraz na cele konsumpcyjne i inwestycyjne o 0,1%, wskaźnik relacji cen był mniej korzystny dla producentów rolnych i wynosił 85,5 wobec 115,4 w 2022 roku. W generowaniu bieżącego wyniku finansowego gospodarstw rolnych, miały udział płatności bezpośrednie oraz dodatkowe wsparcie w szczególnych warunkach, występujące na niektórych rynkach.
Wyniki ekonomiczne gospodarstw uzależnione głównie od efektywności i kierunku produkcji były zróżnicowane. Na koniunkturę w rolnictwie, wpływały czynniki produkcyjne, ekonomiczne, zmiany nawyków żywieniowych ludności, jak również w znacznym stopniu sytuacja na zagranicznych rynkach rolnych.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/DK