| Autor: redakcja1

Kierunki polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych

Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń-sierpień 2024 r. wyeksportowano z Polski produkty rolno-spożywcze o wartości 9,2 mld EUR, czyli to wzrost o 1%.

Kierunki polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych
Eksportowano przede wszystkim: produkty mleczne, mięso i przetwory inne niż drobiowe, mięso drobiowe, ziarno zbóż, pieczywo i wyroby piekarnicze, czekoladę i wyroby czekoladowe oraz tytoń i wyroby tytoniowe.

Największymi pozaunijnymi odbiorcami artykułów rolno-spożywczych z Polski były: Wielka Brytania, Ukraina oraz Stany Zjednoczone. W przypadku Wielkiej Brytanii wartość wywozu artykułów żywnościowych z Polski w okresie styczeń–sierpień 2024 r. wyniosła 2,8 mld EUR. Przedmiotem wysyłki na rynek brytyjski było głównie: mięso drobiowe, przetwory mięsne, czekolada i wyroby czekoladowe, pieczywo i wyroby piekarnicze oraz karma dla zwierząt domowych.

Przychody otrzymane z eksportu rolno-spożywczego na rynek Ukrainy w okresie ośmiu miesięcy 2024 r. wyniosły 588 mln EUR, co oznaczało spadek o 16%. Do Ukrainy sprzedawano przede wszystkim: karmę dla zwierząt domowych, sery i twarogi , syropy cukrowe i glukozowe, czekoladę i wyroby czekoladowe, kawę oraz pieczywo i wyroby piekarnicze.

Przedsiębiorcy do Stanów Zjednoczonych wyeksportowali artykuły rolno-spożywcze o wartości 489 mln EUR, a więc niższej o 11%. Przedmiotem wywozu były głównie czekolada i wyroby czekoladowe, ryby i przetwory rybne, mięso i przetwory inne niż drobiowe oraz pieczywo i wyroby piekarnicze.

Na uwagę zasługuje duży wzrost uzyskanych przychodów ze sprzedaży artykułów rolno-spożywczych na rynek turecki i szwajcarski. W okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2024 r. wywóz produktów rolno-spożywczych do Turcji osiągnął 334 mln EUR, co oznaczało wzrost wartości eksportu o 35% r/r. Przedmiotem wywozu na rynek turecki były przede wszystkim: mięso wołowe, ekstrakt słodowy oraz karma dla zwierząt domowych.

Przychody z eksportu do Szwajcarii w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 r. wzrosły o 52% i wyniosły 279 mln EUR. Na rynek szwajcarski eksportowano przede wszystkim: karmę dla zwierząt domowych, wyroby tytoniowe, ryby i przetwory oraz wyroby alkoholowe.


Tagi:
źródło: