Z produkcji rolniczej i leśnej wyłączono 5,7 tys. ha gruntów, przy czym w tej powierzchni grunty rolne stanowiły 83,2%, a pozostałą część grunty leśne.
Głównym kierunkiem wyłączenia gruntów rolnych i leśnych było przeznaczenie ich pod tereny osiedlowe - 45%. Prawie jedną czwartą obszaru przekształcono na tereny przemysłowe, 8,4% stało się użytkami kopalnymi, a 2,7% przeznaczono pod drogi i szlaki komunikacyjne.
W powierzchni 4,7 tys. ha gruntów rolnych wyłączonych z produkcji rolnej w skali kraju, 74,6% było użytkami rolnymi, a pozostałe 25,4% stanowiły inne grunty rolne. W ujęciu województw największą powierzchnią gruntów rolnych wyłączonych z produkcji rolnej wyróżniły się województwa: zachodniopomorskie - 617 ha, łódzkie - 549 ha i wielkopolskie - 548 ha. Areał ten obejmował łącznie 36,2% powierzchni gruntów wyłączonych z produkcji rolnej w kraju.
Z kolei, biorąc pod uwagę kierunki przekształcenia wyłączonych z produkcji rolnej gruntów rolnych w poszczególnych województwach, to najwyższym udziałem gruntów rolnych przekształconych na tereny osiedlowe wyróżniło się województwo pomorskie z 65,1% w wyłączonych gruntach rolnych w województwie. Najwyższym udziałem gruntów przeznaczonych pod inwestycje przemysłowe charakteryzowało się województwo świętokrzyskie z 57,7%, na użytki kopalne województwo lubuskie z 56,7%, a na tereny komunikacyjne województwo pomorskie z 5,6%.
źródło: Gospodarz.pl/GUS foto:
Gospodarz.pl/MP