W ramach naborów, które prowadzone były w poszczególnych województwach do końca lipca br. złożono 301 wniosków o przyznanie pomocy, obejmując tym samym obszary wiejskie w ponad 97%. Do dnia 27 września 2015 r. zawarto 279 umów o przyznaniu pomocy (kolejnych 20 zostanie podpisanych w najbliższych dniach, 2 wnioski zostały wycofane), 199 LGD złożyło wnioski o płatność pierwszej transzy, a środki otrzymały 24 LGD.
Wsparcie przeznaczone jest na sfinansowanie kosztów przygotowania LSR, w tym koszty wynagrodzeń dla pracowników LGD.
Lokalne Strategie Rozwoju
22 września br. wszystkie samorządy województw otrzymały pełną dokumentację konieczną do uruchomienia konkursu na wybór LSR. Minister polecił, aby ogłoszenie zostało zamieszczone na stronach poszczególnych samorządów województw nie później niż 9 października br., a nabór strategii zakończył się nie później niż 31 grudnia br. Rozstrzygnięcie konkursu na wybór LSR (włączając w to ocenę LSR przez ekspertów zewnętrznych w ramach komisji wybierających powołanych w każdym województwie) jest planowane na koniec kwietnia 2016 r. – wybór LSR stanowi warunek konieczny do uruchomienia ponad 700 mln euro na działanie LEADER w ramach PROW 2014-2020. W ramach konkursu będą wybierane zarówno LSR monofunduszowe finansowane z tylko ze środków EFFROW albo EFRM jak i wielofunduszowe z udziałem zarówno EFFROW i EFRM oraz w przypadku województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego także ze środków EFS i EFRR.
Do publikacji zostało przekazane rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, które stanowi podstawowy akt prawny dla finansowania operacji realizowanych przez beneficjentów w ramach LSR. Planowana data publikacji to 9 października 2015 r.
W ramach tego poddziałania można realizować różnorodne operacje z zakresu:
-
rozpoczynania i rozwijania działalności gospodarczej – zakres wspieranych PKD bardzo szeroki, ze szczególnym uwzględnieniem działalności przetwórczej; a także tworzenia tzw. inkubatorów przetwórstwa lokalnego oraz różnych form współpracy miedzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą,
-
rozwijania ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury, turystycznej, rekreacyjnej lub kulturalnej,
-
budowa publicznych dróg gminnych lub powiatowych,
-
rozwoju rynków zbytu dla produktów i usług lokalnych,
-
wzmocnienia kapitału społecznego, szkoleń,
-
zachowania dziedzictwa lokalnego,
-
promowania obszaru objętego lokalnymi strategiami rozwoju.