| Autor: redakcja1

Ceny towarów i usług wzrosły w grudniu o 0,1% w stosunku do listopada

Według wstępnego raportu GUS (z 05.01.2024) ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 0,1% w ujęciu miesięcznym, po dobiciu o 0,7% w listopadzie i o 0,3% w październiku.

Ceny towarów i usług wzrosły w grudniu o 0,1% w stosunku do listopada
Skończyła się więc seria, gdy w ujęciu miesięcznym mieliśmy stabilizację, a we wrześniu wręcz deflację (we wrześniu średnie ceny były niższe o 0,4 proc. niż w sierpniu).

W ujęciu miesięcznym, ceny paliw spadły o 1,8%, nośniki energii potaniały o 0,3% w porównaniu do listopada, ale żywność i napoje bezalkoholowe były o 0,2% droższe.

W skali roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu o 6,1% (6,6% w listopadzie). Był to dziesiąty miesiąc bez wzrostu wskaźnika rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym 2023 roku.

Grudniowy (wstępny) wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od września 2021 roku, a dane GUS są lepsze od oczekiwań analityków.

Ciągle wysoka baza obniża inflację w skali roku

Spadek tempa rocznej inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w grudniu 2022 roku notowaliśmy wzrost cen na poziomie 16,6% w skali roku.

Kolejną przyczyną spadku tempa rocznej inflacji były niższe niż rok temu ceny paliw, nawet po ich odbiciu w górę po wyborach parlamentarnych.

Paliwa tańsze niż przed rokiem

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w grudniu o 5,9% r/r, nośników energii wzrosły o 9,8%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 6,0%.


Tagi:
źródło: