Największe zwyżki dotknęły kukurydzę zza oceanu, która w najbliższym kontrakcie zyskała tego dnia 3%. Niewiele mniejsze wzrosty dotyczyły lipcowej pszenicy, która po bardzo silnych piątkowym przecenach (dochodzących do 5%), zamknęła poniedziałkową sesję na 2,5% plusie.
Na wzrosty cen za oceanem oddziałują również w dużym stopniu m.in. obawy przed niskimi i słabej jakości plonami pszenicy dla eksporterów na półkuli północnej oraz niezadowalająca sytuacja pogodowa w pasie zasiewów kukurydzy w USA. Ostatnie opady deszczu wpłynęły jednak na nieznaczną poprawę kondycji zbóż – Amerykański Departament ds. Rolnictwa podał wczoraj wiadomości na temat minimalnej poprawy upraw tamtejszej kukurydzy w stosunku do poprzedniego tygodnia (wzrost o 2% upraw z oceną bardzo dobrą) oraz postępującego szybciej niż zwykle stanu zbiorów w przypadku pszenicy ozimej.
Na rynku europejskim dominowały w poniedziałek tendencje do niewielkich spadków – paryska kukurydza potaniała o 0,4%, a pszenica 1%, zamykając pierwszą w tygodniu sesję na poziomach odpowiednio 208,25 euro/t i 206,75 euro/t.
Notowania z poniedziałku (4-06-2012)
Giełda CBOT w Chicago
Kukurydza. Kontrakt lipcowy na kukurydzę zyskał podczas wczorajszej sesji 3% (6,5 usd/t). Na koniec dnia tona tego towaru została wyceniona na ok. 223,6 dolarów.
Pszenica. Pszenica z dostawą w lipcu zyskała w poniedziałek ok. 2,5%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 230,7 dolarów/tonę.
Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Czerwcowy kontrakt na kukurydzę zakończył wczorajszą sesję na poziomie nieznacznie niższym od piątkowego zamknięcia (-0,4%), a za tonę tego towaru trzeba było zapłacić 208,25 euro.
Pszenica. Podczas poniedziałkowej sesji kontrakt z dostawą w listopadzie stracił 1%. Paryska pszenica potaniała o 2 euro, dochodząc na koniec dnia do poziomu 206,75 eur/t.
Notowania złotego z godziny 9:45 (wtorek – 5.06.2012):
EUR/PLN = 4,39 w porównaniu do 4,40 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,53 w porównaniu do 3,55 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,65 w porównaniu do 3,67 w poniedziałek rano;
Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.