Przybrały na sile spadki zbóż na giełdach światowych – 30.03.2012

W czwartek na terminowym rynku rolnym, podobnie jak na globalnym rynku akcji, w dalszym ciągu gościły negatywne nastroje.

Przybrały na sile spadki zbóż na giełdach światowych – 30.03.2012
W przeddzień raportu USDA na temat powierzchni zasiewów i stanu zapasów w Stanach Zjednoczonych, inwestorzy wyraźnie zamykali swoje długie pozycje. Dodatkowym czynnikiem spadkowym były gorsze od oczekiwanych dane dotyczące amerykańskiego eksportu kukurydzy i pszenicy, co również mogło mieć negatywne odzwierciedlenie w ruchach cen.
 
Na wartości traciło większość towarów, a w przypadku zbóż notowanych na giełdzie w Chicago, przeceny sięgały do blisko 3%. Majowa kukurydza za oceanem traciła czwartą sesję z rzędu, obniżając w tym czasie swoją wartość aż o 6,7%. W przypadku analogicznego kontraktu na pszenicę spadki od poniedziałku sięgnęły 6,5% (przez ostatnie trzy dni obniżka wyniosła 7,3%). Mniejsze ruchy cen w ostatnich dniach mają miejsce na rynku europejskim, choć wczoraj także paryska pszenica zatrzymało się sporo poniżej środowego zamknięcia (-1,9%).
 
Istotnym czynnikiem oddziałującym na kształtowanie się notowań kontraktów zbożowych są obecnie warunki pogodowe na obszarach upraw zbożowych w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze w pierwszej połowie minionego tygodnia wyjątkowo sprzyjające tam temperatury i odpowiednia wilgotność były przyczyną silnych obniżek na światowych giełdach. Pojawiające się w ostatnich dniach zapowiedzi ochłodzeń w pasie upraw za oceanem zadziałały niepokojąco na rynek.
 
Według najnowszej prognozy dla USA najbliższe dni mają przynieść wyższe od przeciętnych temperatury dla obszarów zachodniej części rzeki Missouri. Dla terenów na wschód od rzeki Missouri i południowo wschodnich stanów, opady i temperatury powinny osiągnąć raczej przeciętne poziomy. Podobnie unormowaniu powinny ulec również temperatury we wschodniej części Teksasu.
 
W Europie w ciągu następnych 7-10 dni prognozuje się upały na głównych obszarach upraw pszenicy ozimej w Anglii, Francji, Hiszpanii i północnych Włoszech, co może stanowić presję na wzrost dla rozwijających się upraw. Nieco niższe temperatury przy odpowiedniej wilgotności gleby są korzystne dla upraw pszenicy we wschodniej części Europy.
 
Notowania z czwartku (29-03-2012):
 
Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. W czwartek majowa kukurydza zdecydowanie straciła na wartości. Wspomniany kontrakt potaniał aż o 2,6%, a na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić 237,8 USD/tonę.

Pszenica. Notowania pszenicy z tym samym terminem dostawy zakończyły wczorajszą sesję na poziomie o blisko 2,9% niższym od środowego zamknięcia. Pod koniec dnia za tonę towaru trzeba było zapłacić 225,2 dolarów/t.
 
Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Czerwcowy kontrakt potaniał w niewielkim stopniu podczas czwartkowej sesji (0,4%), wobec czego tona tego towaru kosztowała na zamknięciu dnia 210 euro.

Pszenica. Pszenica w majowym kontrakcie straciła wczoraj na wartości 1,9% (4 euro/t), obniżając się do poziomu 207,25 euro/t.
 
Notowania złotego z godziny 10:40 (piątek - 30.03.2012):

EUR/PLN = 4,16 wobec 4,16 w czwartek rano;
USD/PLN = 3,11 wobec 3,12 w czwartek rano;
CHF/PLN = 3,45 wobec 3,45 w czwartek rano.

Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.


 


Tagi:
źródło: