Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (7.03-11.03.2016)

W ubiegłym tygodniu notowania pszenicy i kukurydzy w najbliższych kontraktach na Euronext były zbliżone do końca poprzedniego tygodnia. Pszenica w kontrakcie majowym była wyceniana na 154,5 EUR/tonę wobec 154 EUR/tonę tydzień wcześniej, a kukurydza w kontrakcie czerwcowym po 151,75 EUR/tonę (152 EUR/tonę tydzień wcześniej).

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (7.03-11.03.2016)

Notowania pszenicy i kukurydzy

Tygodniowe wyniki eksportu pszenicy z UE są imponujące. KE wydała licencje na wywóz 991 tys. ton tego gatunku. Stosunkowo dobrze sprzedaje się też jęczmień - tygodniowy wywóz wyniósł 185 tys. ton. Nie przełożyło się to jednak na znaczniejsze wzrosty cen.

Jak wskazuje FAMMU/FAPA, ważnym wydarzeniem z tego tygodnia było złagodzenie polityki monetarnej przez Europejski Bank Centralny. Począwszy od 16 marca br. zostaną zredukowane stopy procentowe – podstawowa z 0,05% do 0%, kredytu – z 0,3% do 0,25% i depozytowa – z -0,3% do -0,4%. Poza tym rozszerzono skalę luzowania ilościowego. Decyzje te miały wpływ na umocnienie się euro w relacji do dolara amerykańskiego. W tym tygodniu odnotowano wzrost cen ropy naftowej. Pod jego koniec ceny ropy Brent w kontraktach majowych na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kształtowały się w wysokości 40,90 USD za baryłkę. O wzrostach przesądziły decyzje niektórych krajów co do zamrożenia poziomu wydobycia.

W skali tygodnia notowania pszenicy na CBoT w najbliższym kontrakcie umocniły się o 4% do 173,2 USD/tonę, a kukurydzy o 2,5% do 142,7 USD/tonę.

Osłabienie dolara amerykańskiego względem euro spowodowane ostatnimi decyzjami EBC ożywiło amerykański eksport zbóż. W ostatnim monitorowanym tygodniu zawarto kontrakty na wywóz 1,192 mln ton kukurydzy i 433 tys. ton pszenicy. Niemniej jednak w dalszym ciągu tempo sprzedaży zagranicznej zbóż z USA jest sporo wolniejsze w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu, jak również odbiega od ilości, które powinny być tygodniowo eksportowane, tak aby sprostać prognozom USDA na bieżący sezon.

Dobre wyniki eksportu podziałały wspierająco na ceny zbóż w kontraktach terminowych na amerykańskich giełdach. Podobny skutek wywarły doniesienia o suszy dotykającej kluczowe obszary upraw pszenicy w Stanach – zwłaszcza Oklahomę i Kansas. Synoptycy zapowiadają kontynuację niekorzystnych warunków pogodowych dla tego regionu w okresie najbliższych 7-10 dni.

Ceny zbóż - czytaj więcej

Poza tym fundusze dokonywały w tym tygodniu wykupu pozycji krótkich w kontekście pewnych obaw pojawiających się w związku z suszą w niektórych rejonach upraw pszenicy w USA (zwłaszcza klasy HRW). Zakupy te mogły być także spowodowane ostatnimi dobrymi wynikami eksportu zbóż z USA oraz względami technicznymi.

Kolejnym czynnikiem, który mógł się przyczynić do ostatnich zwyżek cenowych było obniżenie prognoz światowych i amerykańskich zapasów zbóż. W marcowym raporcie Amerykański Departament Rolny zredukował przewidywane globalne zapasy końcowe zbóż ogółem z wcześniejszych 573,3 mln ton do 571,18 mln ton, w tym pszenicy z 238,9 mln ton do 237,6 mln ton, a kukurydzy – z 245,18 mln ton do 243 mln ton. Jednak w przypadku samych Stanów Zjednoczonych korekty te były znikome. Największą zmianą w światowym bilansie pszenicy było obniżenie szacunku produkcji w Indiach – z poprzednich 88,94 mln ton do 86,53 mln ton.

Produkcja bioetanolu w USA utrzymuje się nadal na wysokim poziomie, co może przyczyniać się do wzrostów notowań kukurydzy poprzez wpływ na stronę popytową amerykańskiego bilansu tego gatunku. W tygodniu kończącym się 4 marca br. wynosiła ona 978 tys. baryłek dziennie, tj. o 9 tys. baryłek dziennie mniej niż średnio w poprzednim tygodniu. W skali tygodnia amerykańskie zapasy etanolu wzrosły o 683 tys. baryłek do 23,31 mln baryłek.




 



Tagi:
źródło: