Notowania zbóż na Euronext
Ostatnie zniżki mogą być odzwierciedleniem dodatnich korekt dokonanych przez Strategie Grains w szacunkach tegorocznej produkcji zbożowej w UE. Podwyższono oszacowania zbiorów pszenicy, jęczmienia, żyta i durum. Zbiory zbóż ogółem w UE zostały podwyższone do 305,5 mln ton, tj. o 3,2 mln ton powyżej prognoz z sierpnia br. Oznacza to jednak o 7% gorszy wynik w porównaniu z ubiegłym sezonem. W największym stopniu podniesiono szacunki unijnej produkcji pszenicy – z poprzednich 144 mln ton do 147,5 mln ton. Jest to tylko o 1% mniej w porównaniu do zeszłorocznego rezultatu. SG dokonało redukcji prognoz produkcji kukurydzy – o dalsze 2,2 mln ton do 57,4 mln ton. Oznacza to poziom produkcji o 24% poniżej zeszłorocznego. Warto jednak odnotować, że ta negatywna korekta została prawie w całości zrekompensowana poprzez podwyższenie szacunków zbiorów pozostałych gatunków paszowych – jęczmienia, żyta i innych – łącznie o 2 mln ton.
Poza tym do utrzymywania się tendencji spadkowej cen na unijnym rynku mogą przyczyniać się takie czynniki jak: ostrą konkurencję wśród dostawców o kluczowe rynki zbytu, wysoki poziom zapasów oraz dostępność ziarna z tegorocznej produkcji.
Notowania zbóż na CBoT
W tym tygodniu na giełdach amerykańskich ceny zbóż w kontraktach terminowych nieznacznie się umocniły. Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w najbliższym kontrakcie (grudniowy) na chicagowskiej giełdzie wynosiły 176,9 USD/tonę, tj. o 0,7% więcej niż przed tygodniem, a kukurydzy – 149,5 USD/tonę, tj. o 1,5% więcej niż tydzień wcześniej.
Wspierająco na ceny mogły wpłynąć stosunkowo dobre wyniki amerykańskiego eksportu zbóż. W tym tygodniu zakontraktowano 533 tys. ton kukurydzy (co mieściło się w przedziale oczekiwań analityków 400-600 tys. ton) oraz 377,5 tys. ton pszenicy (również zgodne z przewidywaniami niezależnych ekspertów - 275 tys. ton – 450 tys. ton).
Perspektywy cenowe dla amerykańskiego rynku są jednak generalnie zniżkowe. Już niebawem zaczną się pojawiać coraz większe ilości kukurydzy z tegorocznych zbiorów, co zwiększy tylko realną presję podażową. Jak na razie jednak zaawansowanie zbiorów kukurydzy w USA (będących światowym liderem w produkcji i eksporcie tego gatunku) jest niewielkie. Do połowy września br. zebrano kukurydzę jedynie z 5% całego areału, mniej w porównaniu do średniej z ostatnich pięciu lat w wynoszącej 9%. Kondycja upraw jest nadal dobra, a prognozy synoptyków na najbliższy okres nie wskazują na większe problemy w sprawnym przeprowadzeniu żniw.