W ślad za pszenicą podążały kontrakty na kukurydzę jednak tu wzrosty były o połowę mniejsze. Na globalnym rynku finansowym jest bardzo dużo taniego i pustego pieniądza, który inwestowany jest głównie w akcje (silny wzrost indeksów giełdowych w styczniu), ale także w pochodne towarowe.
W tym przypadku wszelkie negatywne informacje, które mogą wpłynąć na obecną i przyszłą globalną podaż (np. pogoda) wykorzystywane są przez inwestorów do zajmowania długich pozycji (kupowania kontraktów). Ostatnio pojawia się sporo takich doniesień dotyczących zbóż (rozważania na temat możliwości wprowadzenia od kwietnia ceł na eksport zbóż z Rosji, zagrożenie ozimin z powodu najpierw jesiennej suszy a teraz ekstremalnych mrozów w Europie i Basenie Morza Czarnego, susza w Afryce Północnej). Dodatkowo trwające przez dłuższy czas osłabienie dolara amerykańskiego (w tym tygodniu usd zyskuje) stymuluje eksport zbóż z USA – także notowania cen.
Notowania z poniedziałku (01-02-2012):
Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. We wtorek marcowy kontrakt na kukurydzę zyskał 1,2% w stosunku do poniedziałku, wobec czego na zamknięciu sesji trzeba było za niego zapłacić ok. 251,6 usd/tonę.
Pszenica. Marcowa pszenica poszybowała w górę o 3,3%, co doprowadziło cenę ziarna do poziomu 244,9 dolarów/tonę.
Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Marcowy kontrakt na kukurydzę zyskał we wtorek 3,5 euro/t (1,7%). Kupujący musieli zapłacić na zamknięciu 207,75 euro za tonę kukurydzy z dostawą w marcu.
Pszenica. Kontrakt marcowy na pszenicę mocno wczoraj drożał. Wzrost wyniósł 6,5 euro (3,1%) doprowadzając cenę marcowego kontraktu do poziomu 215,5 euro/t, co jest najwyższą ceną od końca sierpnia 2011 roku.
Notowania złotego z godziny 10:00 (środa - 01.02.2012):
EUR/PLN = 4,20 wobec 4,22 we wtorek rano;
USD/PLN = 3,21 wobec 3,19 we wtorek rano;
CHF/PLN = 3,49 wobec 3,50 we wtorek rano.
Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.