Notowania zbóż i oleistych. Zboża w górę, a oleiste w dół na zamknięciu tygodnia (27.03.2015)

Notowania pszenicy odbiły w górę podczas piątkowych notowań, po serii spadkowych sesji. Najbliższa seria pszenicy zyskała na piątkowym zamknięciu 1,7% w Chicago i tylko 0,1% na giełdzie w Paryżu. W skali całego tygodnia pszenica straciła jednak na wartości ponad 4% po obu stronach Atlantyku.

Notowania zbóż i oleistych. Zboża w górę, a oleiste w dół na zamknięciu tygodnia (27.03.2015)

Notowania zbóż

Zamknięcie majowej serii unijnej pszenicy wypadło w piątek na poziomie 188,7 eur/t i było to o 8 eur/t niżej niż tydzień wcześniej. Biorąc pod uwagę ok. 2 groszowe umocnienie się złotego do euro, w minionym tygodniu pszenica potaniała na Matif o 33 zł/t.

Notowania unijnej kukurydzy na zamknęły piątek wzrostem o 0,5 eur do 162,5 eur/t, w skali tygodnia kontrakt ten stracił na wartości tylko 1,25 eur/t (-0,8%). Analogiczny kontrakt opiewający na amerykańską kukurydzę, piątkową sesję zakończył na minimalnym minusie, jednak jako jedyny z wymienionych powyżej w skali tygodnia podrożał o 1,6%.

W USA utrzymują się zmienne warunki pogodowe na obszarach upraw pszenicy ozimej, wiele upraw otrzymało potrzebne opady, ale dla wielu obszarów susza nadal jest problemem. Także dużym problemem dla amerykańskiej pszenicy jest bardzo wysoki kurs dolara, który mocno ogranicza eksport, potwierdziły to czwartkowe bardzo słabe dane o podpisanych nowych umowach eksportowych.

Wczesne prognozy tegorocznych zbiorów pszenicy dla UE są gorsze od ubiegłorocznych, zakładają lekki spadek areału zasiewów oraz niższe plony, zbliżone do średnich wieloletnich.

Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, kukurydza (szczególnie amerykańska) znajduje ostatnio wsparcie w oczekiwaniu na znaczący spadek areału wiosennych zasiewów w USA. Oficjalne prognozy na ten temat USDA opublikuje we wtorek, jednak inwestorzy już wcześniej zajmowali odpowiednią pozycję na rynku, fundusze hedgingowe zamknęły sporą część krótkich pozycji.

W odróżnieniu od kukurydzy, uczestnicy rynku przewidują duży wzrost areału zasiewów soi w USA, powyżej ubiegłorocznego rekordu. Wywołuje to oczywiście presję spadkową na amerykańskie kontrakty, tym bardziej że w Ameryce Południowej trwają właśnie rekordowe zbiory.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: