Notowania zbóż i oleistych. W ostatnich tygodniach największy wpływ na kontrakty mają dane eksportowe (27.10.2016)

Najbliższe serie amerykańskich kontraktów na kukurydzę i pszenicę podrożały wczoraj o niespełna 1%, a soja o niecałe 0,5%. Wystarczyło to jednak, aby listopadowa seria soi ustanowiła na zamknięciu sesji nowy dwumiesięczny szczyt notowań, a kukurydza wyrównała trzymiesięczne maksimum ustanowione tydzień temu.

Notowania zbóż i oleistych. W ostatnich tygodniach największy wpływ na kontrakty mają dane eksportowe (27.10.2016)

Notowania na CBoT

W USA realizują się rekordowe zbiory kukurydzy i soi, światowa produkcja pszenicy będzie w tym sezonie również na nowym historycznym poziomie. Olbrzymia globalna podaż i konkurencja o rynki zbytu sprawiły, że notowania zbóż w Chicago spadły latem do poziomów najniższych od 10 lat, znacznie poniżej kosztów produkcji. Wyjątkowo niskie ceny spowodowały, że farmerzy ograniczyli sprzedaż fizyczną ziarna oraz sprzedaż kontraktów futures (po co zabezpieczać straty...), a sprzedającym kontrakty giełdowe był głównie kapitał spekulacyjny. Po stronie popytowej (na rynku fizycznym i futures) uaktywnili się za to przetwórcy i importerzy. I to właśnie dane eksportowe mają największy wpływ na notowania amerykańskich kontraktów w ostatnich kilku tygodniach. Uczestnicy rynku śledzą też na bieżąco zachowanie amerykańskiej waluty, ponieważ kurs usd ma decydujące znaczenie dla przyszłych wyników eksportu kukurydzy i pszenicy, ale w mniejszym stopniu dla soi (mniejsza niż zwykle konkurencja ze strony Ameryki Południowej) - wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT.

USA: tygodniowe zamówienia eksportowe netto (raport USDA z 27.10.2016):

Sprzedaż eksportowa amerykańskiej soi i pszenicy wzrosła w ostatnim tygodniu i była lepsza od oczekiwań, ale zamówienia na kukurydzę były rozczarowujące
  • Kukurydza USA: oczekiwano 0,85-1,2 mln ton;
    Sprzedaż: 799,3 tys. ton /-21% tydzień do tygodnia / -29% w stosunku do średniej z 4 tygodni;
  • Pszenica USA: oczekiwano: 350-550 tys. ton;
    Sprzedaż: 646,1 tys. ton (2016/17) /+26% tydzień do tygodnia / +32% w stosunku do średniej z 4 tygodni; Dodatkowo zakontraktowano 26,3 tys. pszenicy z dostawą w 2017/18;
  • Soja USA: oczekiwano: 1,5-2,5 mln ton;
    Sprzedaż:2,045 mln ton / +2% tydzień do tygodnia / +12% w stosunku do średniej z 4 tygodni.

Dodatkowo, w czwartek prywatni eksporterzy zgłosili sprzedaż 129.000 t soi (dostawa do nieznanych miejsc) i kolejne 396.000 t z dostawą do Chin.

Notowania na Euronext

Giełda w Paryżu, tradycyjnie już, naśladowała zachowanie rynku amerykańskiego, stąd wszystkie trzy główne kontrakty zamknęły dzień na plusach. Największy wzrost (2,25 eur/t) zanotowała kukurydza, wyceniana na koniec sesji na 166,75 eur/t – poziom najwyższy od sześciu tygodni. Unijna pszenica podrożała niespełna 1 euro do 164,25 eur/t, a rzepak zyskał tylko 0,25 euro do 396,5 eur/t.

Słabe dane eksportowe ograniczyły wzrost notowań pszenicy w Paryżu. Już drugi tydzień z rzędu unijny eksport pszenicy był bardzo słaby, po efektownym początku sezonu. Komisja Europejska wydała zezwolenia na sprzedaż tylko 222 tys. ton pszenicy w ostatnim tygodniu.

Rzepak zamknął sesję na plusie tylko dzięki lekkiemu wzrostowi notowań soi (dobre dane eksportowe), jednocześnie presja spadkowa płynęła z rynku olejów roślinnych (palmowy i sojowy). Notowania olejów roślinnych traciły na wartości po gorszych danych o eksporcie oleju palmowego z Malezji i w odpowiedzi na wcześniejsze przeceny na rynku ropy. Jeszcze w poniedziałek kontrakty na olej sojowy i palmowy ustanowiły, w ciągu sesji, swoje ponad dwuletnie maksima, a rzepak zbliżył się do poziomu 400 eur/t.



Tagi:
źródło: