Notowania zbóż i oleistych
W przypadku unijnej pszenicy w okolicy 170 euro/t, a potem 172-173 eur/t, znajdują się na poziomie oporu technicznego wyznaczonego przez szczyty z czerwca oraz z przełomu lipca i sierpnia tego roku i przebicie ich będzie trudne bez wsparcia giełdy w Chicago i dalszego osłabienia euro. Pszenica w Chicago już 3 miesiące przebywa w trendzie bocznym (nieco powyżej 10-letniego dołka), pod wpływem rekordowych światowych zbiorów.
Tym czasem, we wtorek pszenica w Chicago straciła na wartości 0,7%, po zaliczeniu dzień wcześniej 2-tygodniowego szczytu. Podczas nocnych notowań, amerykańska pszenica (SRW) tanieje o ponad 1%. Warto zauważyć, że w Chicago ceny pszenicy miękkiej od 3 miesięcy wahają się wokół poziomu 4 usd za buszel (około 150 usd/t), a wczorajsze zamknięcie 4,072 usd/buszel było o tylko 5% wyższe od 10-letniego dołka z 31 sierpnia tego roku.
Podobnie wygląda sytuacja na rynku amerykańskiej kukurydzy. Zapowiedzi rekordowej produkcji w USA (też na świecie) sprowadziły notowania kukurydzy do 6-letniego dołka (3,15 usd/buszel), w końcówce sierpnia 2016. Wprawdzie ceny kukurydzy wzrosły od tego czasu ok. 10%, to jednak drugi już miesiąc utrzymują się w trendzie bocznym.
Soja najdroższa od 4 miesięcy
Silny popyt eksportowy na amerykańską soję, przy braku konkurencji z Ameryki Południowej, ciągnie w górę notowania kompleksu sojowego. We wtorek najbliższa seria na soję zyskała na wartości 1% i zaliczyła swój 4 miesięczny szczyt. W USA zakończyły się rekordowe zbiory soi, jednak rekordowy popyt, głównie ze strony Chin, pozwala zagospodarować dużą część amerykańskiej produkcji, na początku sezonu. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, sytuacja zmieni się diametralnie na początku 2017 roku, kiedy na rynek trafią (dobrze zapowiadające się) zbiory z Brazylii i Argentyny. Jeśli pogoda nie zaszkodzi uprawom w Ameryce Południowej, dodatkowo sprawdzą się zapowiedzi wzrostu areału zasiewów soi w USA (wiosna), to ceny tych nasion powinny spadać na początku 2017 roku.
Czytaj dalej na następnej stronie...