Notowania zbóż i oleistych
Dalsze osłabienie dolara wspierało notowania surowców w środę, w tym kontraktów na amerykańskie zboża. Taniejący dolar podnosi konkurencyjność amerykańskiego eksportu, do tego stopnia, że Egipt zakupił wczoraj na przetargu 115 tys. ton pszenicy pochodzącej z USA i to mimo dwukrotnie wyższym kosztom frachtu w stosunku do dostawy z Basenu Morza Czarnego. Kilka sezonów z rzędu z nadprodukcją zbóż doprowadziło do nagromadzenia rekordowych zapasów i silną konkurencję o rynki zbytu. Stąd też uczestnicy rynku przyglądają się bacznie stronie popytowej, a kontrakty w Chicago reagują zwykle wzrostem na dobre dane eksportowe, czy też pokazujące silny popyt ze strony przemysłu biopaliwowego.
Wczorajszy raport tygodniowy EIA pokazał wzrost produkcji bioetanolu w USA (z kukurydzy) o 21 tys. do 1,027 mln baryłek dziennie, co jest wynikiem najlepszym od 6 tygodni.
Notowania soi utrzymują się na wysokich poziomach i to mimo rekordowej produkcji w Ameryce Południowej i oczekiwanym olbrzymim zbiorom w USA. Wysoki kurs reala ogranicza sprzedaż brazylijskiej soi i utrzymuje popyt na amerykańskie nasiona, w okresie gdy handel przenosi się zwykle do Ameryki Południowej.
Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, w środę fundusze hedgingowe sprzedały netto w Chicago ok.: 500 kontraktów na soję, ale kupiły netto 7 tys. kontraktów na kukurydzę i 3 tys. na pszenicę.
Notowania na Euronext
W Paryżu pszenica i rzepak zanotowały w środę symboliczny wzrost, podczas gdy w przypadku kukurydzy przeważały spadki. Wzrosty na rynku zbóż w Chicago oraz wyższe notowania canoli przeważyły wczoraj wpływ, bijącego rekordy siły, euro. Unijne zboża, zwłaszcza pochodzące z krajów strefy euro, tracą na konkurencyjności w związku ze skokowym umocnieniem unijnej waluty. Fakt, że na wczorajszym przetargu GASC wśród dostawców pszenicy znalazła się Rumunia (obok USA, Rosji, Ukrainy) wynika z tego, że kraj ten posiada własną walutę.
Czytaj dalej na następnej stronie...