Notowania zbóż i oleistych. Rzepak w pobliżu 2,5-letniego szczytu (4.01.2017)

W Chicago, na zamknięciu środowej sesji, pszenica wybiła się o 3% w górę, soja podrożała o 2%, a kukurydza o ponad 1,0%. Wszystkim amerykańskim kontraktom sprzyjało wczorajsze osłabienie dolara względem głównych walut.

Notowania zbóż i oleistych. Rzepak w pobliżu 2,5-letniego szczytu (4.01.2017)

Notowania zbóż i oleistych

Soja zyskiwała na wartości po informacjach z Argentyny, gdzie wcześniejszy deficyt opadów przerodził się w ich nadmiar, a to powoduje opóźnienia w ostatnich zasiewach soi i kukurydzy. Złe wiadomości nadeszły też ze Stanów Zjednoczonych, tam w wielu regionach doszło do uszkodzeń mrozowych pszenicy ozimej – pokazał to opublikowany we wtorek raport USDA z oceną stanu upraw na koniec grudnia.
 
To wszystko oraz względy techniczne skłoniły kapitał spekulacyjny do redukcji części krótkich pozycji w zbożach i zajęciu nowych długich pozycji w soi. Wczoraj, fundusze hedgingowe były kupującym netto w Chicago ok.: 8,5 tys. kontraktów na soję, 6,5 tys. na kukurydzę i 4 tys. na pszenicę.
 
Wyceny kontraktów zbożowych rosną także ze względu na oczekiwania, że fundusze indeksowe będą w styczniu zwiększać udział pszenicy i kukurydzy w indeksach. Menedżerowie, zarówno S&P GSCI i Bloomberg Commodity Index, jesienią ubiegłego roku informowali o planach zwiększenia udziału kukurydzy i pszenicy w swoich indeksach na rok 2017.
 
W Paryżu, notowania zbóż i rzepaku rosły śladem giełdy w Chicago, jednak skala zwyżek ograniczona była przez drożejące euro. Najbliższa seria pszenicy podrożała w środę o 0,5 euro do 169,5 eur/t. Kukurydza, z dostawą w marcu, zyskała na wartości także 0,5 euro do 169,5 eur/t. Seria styczniowa kukurydzy, która kończy obrót dzisiaj, zakończyła dzień przeceną o 0,5 euro do 174,5 eur/t.
 
Jak podaje Andrzej Bąk z e-WGT, najbliższa seria rzepaku zbliża się do 420 eur/t, gdzie przypada 2,5 letni szczyt z połowy grudnia. Seria rzepaku (realizacja luty) podrożała wczoraj 4,25 euro (10,5 euro od początku tygodnia), do 419 eur/t. Wsparciem dla cen rzepaku były wczorajsze zwyżki notowań kompleksu sojowego i ropy. Tym razem olej palmowy zanotował lekką przecenę w środę, po zbliżeniu się dzień wcześniej do 4,5 letniego szczytu z połowy grudnia.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: