Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Zetor Proxima Power 115
2011-01-04 -
Wał uprawowy PROGRES
2014-04-04 -
Siekacz do cebuli SU225F SAMON
2020-10-08 -
Siłownik gazowy do CASE IH / DEUTZ
2011-12-13 -
Canwil z magnezem
2020-09-15
Notowania zbóż i oleistych. Kontrakty na zboża wzrosły na początku tygodnia (3.05.2017)
Za nami długi weekend w Polsce, podczas którego pracowały jednak giełdy na świecie, a zmienność na rynku zbóż była wyjątkowo duża. W Chicago handel odbywał się normalnie, a w Paryżu wolny był tylko poniedziałek.
Notowania zbóż i oleistych
To właśnie w poniedziałek nastąpiło silne wybicie notowań zbóż w Chicago, pod wpływem wyjątkowo niekorzystnej pogody w miniony weekend. Wiele plantacji amerykańskiej pszenicy dotkniętych zostało mieszaniną ulewnych deszczów, śniegu i wichur. Były to także niekorzystne warunki dla zasiewów zbóż jarych i soi.
Stało się to pretekstem do realizacji zysków z krótkich pozycji spekulacyjnych w amerykańskich zbożach (masowe odkupowanie kontraktów). Tym bardziej, że piątkowy raport CFTC, pokazał rekordową pozycję krótką netto w pszenicy SRW (ponad 162 tys. kontraktów).
W konsekwencji notowania pszenicy SRW wzrosły w poniedziałek aż o 5,8%, kukurydzy o 3,1%, a soi o 1,5%.
W poniedziałek, już po sesji w Chicago, USDA pokazał jednak (raport Crop Progress), że kondycja pszenicy ozimej pozostała na niezmienionym poziomie, tempo zasiewów kukurydzy odpowiada średniej pięcioletniej, a w przypadku soi nawet powyżej średniej. W kolejnych dniach (wtorek, środa) notowania amerykańskich zbóż i soi ustabilizowały się.
Kontrakty na Euronext
Unijne zboża skorzystały z poniedziałkowego wybicia na giełdzie w Chicago. Już we wtorek uczestnicy rynku przystąpili do kupowania kontraktów na pszenicę i kukurydzę. W efekcie sesja zakończyła się ok. 1% wzrostem notowań najbliższych serii tych kontraktów. W środę pszenica kontynuowała wzrost, ale kukurydza minimalnie straciła na wartości.
W miniony piątek zakończył się obrót majową serią rzepaku, a jej notowania wzrosły tego dnia o 14,5 euro do 415 eur/t. Jak wskazuje Andrzej Bąk z e-WGT, od wtorku najbliższą serią na rzepak jest kontrakt na nowe zbiory z realizacją w sierpniu. Seria ta, już od połowy kwietnia, pozostaje w trendzie bocznym między 366,75 a 369,75 eur/t. Notowania rzepaku wspierane są przez pogarszające się perspektywy unijnej produkcji oraz drogą canolę (w Kanadzie panują niekorzystne warunki siewu), ale presja spadkowa płynie z trendu zniżkowego na rynku ropy.
Ośrodki analityczne tną oczekiwania tegorocznej produkcji rzepaku w UE
Niedobory wody we Francji i południowych Niemczech (teraz to się zmienia), oraz potencjalne szkody wyrządzone przymrozkami skłoniły analityków do obniżenia swoich prognoz dla rzepaku. Strategie Grains ograniczyła prognozę dotyczącą produkcji rzepaku w Unii Europejskiej o 340 000 ton do 21,4 mln ton. ODA (francuska firma analityczna) zmniejszyła swoje prognozy zbiorów we Francji do 4,3 mln ton (-0,17mln t).
Zobacz notowania na następnej stronie...