Notowania zbóż i oleistych. Kolejny spadkowy tydzień na giełdach światowych (24.07.2015)

Stabilizacja warunków pogodowych na świecie, oczekiwana poprawa kondycji upraw w USA i obawy o amerykański eksport, dołują wyceny kontraktów futures. W piątek spadki notowań amerykańskich kontraktów nabrały tempa. Najbliższe serie kukurydzy, pszenicy i soi zamknęły dzień na 2% – 3% minusie - informuje Andrzej Bąk, makler e-WGT.

Notowania zbóż i oleistych. Kolejny spadkowy tydzień na giełdach światowych (24.07.2015)

Notowania zbóż i oleistych

Dużo stabilniejsze są notowania unijnych kontraktów, w przypadku najbliższych serii pszenicy, kukurydzy i rzepaku przeceny ograniczyły się do maksymalnie 0,8%. Także w skali całego tygodnia spadki w Chicago były imponujące, podczas gdy na Matif, raczej skromne.

Tygodniowe zmiany notowań:

  • Pszenica-Chicago (-7,7%); Paryż (-3,6%);
  • Kukurydza-Chicago: (-6,6%); Paryż (-1,7%);
  • Soja-Chicago (-2,3%); Canola-Winnipeg (-2,4%); Rzepak-Paryż (-1,2%).

O ile do zbiorów kukurydzy i soi pozostało jeszcze kilka miesięcy i w tym przypadku ciągle w cenach kontraktów zawarte jest ryzyko pogodowe, to w przypadku pszenicy żniwa są już w wielu krajach mocno zaawansowane, ograniczając wpływ pogody na wielkość zbiorów i wyceny kontraktów terminowych. Dla plonowania kukurydzy w USA, kluczowym miesiącem jest najgorętszy w roku lipiec, tymczasem pogoda jest korzystna bez nadmiernych upałów. Dla soi ważny będzie sierpień. Dzisiaj (już po sesji amerykańskiej) USDA opublikuje cotygodniowy raport „Crop Progress”, który pokaże zaawansowanie zbiorów pszenicy w USA oraz, co ważne, powinien przynieść informacje o poprawie kondycji amerykańskich upraw kukurydzy i soi.

Także dzisiaj Komisja Europejska opublikuje swój raport pogodowy z prognozą plonowania.

Lepsze wieści z Kanady

CWB (Canadian Wheat Board), po swoim przeglądzie kanadyjskich upraw, potwierdza negatywny wpływ suszy na tegoroczne zbiory zbóż i rzepaku w Kanadzie, mimo to lekko podnosi swoje wcześniejsze szacunki zbiorów. Zdaniem CWB zbiory canoli w Kanadzie wyniosą 12,5 mln ton, a pszenicy 23,1 mln ton.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: