Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych–23.09.2011

Kukurydza i pszenica notowane na CBoT dołożyły wczoraj po 5% do trwających od początku września spadków. Tym samym notowania obu tych zbóż są już o ok. 15% niższe niż na sierpniowym zamknięciu.

Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych–23.09.2011
W ślad za giełdą w Chicago podążał rynek europejski jednak tu spadki były połowę mniejsze, na co wpływ ma tracące na wartości euro. W trakcie totalnej wyprzedaży silnej przecenie uległ także rzepak notowany na Matif. Kontrakt listopadowy potaniał o prawie 10 euro (-2,7%), mimo to rzepak notowany jest obecnie na poziomie z końca sierpnia, podczas gdy soja straciła w tym czasie 10%.

Wczorajsza silna wyprzedaż na wszystkich rynkach towarowych wskazuje, że inwestorzy uświadomili sobie, że ogólna sytuacja gospodarcza jest zła i że kryzys z 2008 roku wcale się nie skończył. Także próby stymulowania wzrostu gospodarczego poprzez dowolny dodruk dolarów nie powiodły się, a wręcz przeciwnie, spowodowały powstanie baniek spekulacyjnych na surowcach (także rolnych) doprowadzając do silnego wzrostu inflacji i w konsekwencji spowolnienia gospodarczego na świecie. A spowolnienie gospodarcze musi nieść za sobą spadek popytu i oczywiście cen. Widać to najlepiej na miedzi, (niestety jak na razie w mniejszym stopniu na ropie) i wydaje się, że do tego ogólnego trendu dołączają właśnie zboża. Dochodzą jeszcze problemy z zadłużaniem się strefy euro, które nie mogą znaleźć szybkiego rozwiązania mimo zaklinania rzeczywistości przez polityków, którzy przez lata hojną ręką rozdawali przywileje socjalne swoim wyborcom. Ktoś te długi musi zacząć spłacać i niekoniecznie będą to ci, którzy je zaciągali.

Złoty silnie traci na wartości do głównych walut polepszając warunki eksportu i stabilizując ceny zbóż i rzepaku w kraju na wysokim poziomie.

Notowania z czwartku:


Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt grudniowy stracił w czwartek na wartości 5,2%, wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 255,9 dolarów/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania obniżyły się w czwartek o 5%, doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 232,9 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął wczorajszą sesję na poziomie o 2,8% niższym w stosunku do środowego zamknięcia. Cena nasion spadła o 13,8 usd za tonę do 471,7 usd.

Wszystkie trzy kontrakty znajdują się w trendzie spadkowym, ale do poziomów sprzed lipca 2010 r jest jeszcze bardzo daleko.

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w czwartek 2,2% stratę. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 199 euro, czyli 4,5 euro mniej niż w środę.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył wczorajszą sesję ceną o 2,4% niższą niż w środę, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 192 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas czwartkowej sesji spadek rzędu 2,1%. Nasiona potaniały o 9,25 euro/tonę spadając do poziomu 437,5 euro/t.

Wszystkie trzy omawiane kontrakty znajdują się w trendzie spadkowym.

Notowania złotego z godziny 10:42 (23.09.2011):

EUR/PLN = 4,49 wobec 4,45 w środę rano;
USD/PLN = 3,31 wobec 3,29 w środę rano;
CHF/PLN = 3,68 wobec 3,63 w środę rano.


Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.


Tagi:
źródło: