Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych–21.09.2011

Kontrakty terminowe na zboża i oleiste zanotowały wczoraj niewielkie wzrosty w ślad za chwilową poprawą nastrojów na giełdach światowych.

Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych–21.09.2011
Kontrakty z najbliższym terminem dostawy zyskiwały w przedziale 0,1% do 0,9% z wyjątkiem grudniowej kukurydzy, która minimalnie traciła na wartości. Omawiane kontrakty nadal znajdują się w trendzie spadkowym i są dość mocno skorelowane z kierunkiem zmian indeksów giełdowych. Wysoki kurs euro do złotego powoduje, że ceny na rynku krajowym utrzymują się na wysokim poziomie. Notowania z wtorku:


Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt grudniowy stracił we wtorek na wartości 0,3%, wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 271,73 dolary/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania zyskały we wtorek na wartości 0,2%, doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 248,0 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął wczorajszą sesję na poziomie o 0,2% wyższym w stosunku do poniedziałkowego zamknięcia. Cena nasion wzrosła o 0,7 usd za tonę do 491,9 usd.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) dla pszenicy podpowiada sprzedaż we wszystkich okresach czasowych. Dla kukurydzy i soi analiza techniczna prognozuje spadki w krótkim i średnim terminie.

Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował we wtorek 0,9% zysk. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 204 euro, czyli 1,75 euro więcej niż w poniedziałek.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył wczorajszą sesję ceną o 0,3% wyższą niż w poniedziałek, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 196 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas poniedziałkowej sesji wzrost rzędu 0,8%. Nasiona podrożały o 3,5 euro/tonę dochodząc do poziomu 443,25 euro/t.


Dla kukurydzy i pszenicy wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) podpowiadają sprzedaż w perspektywie zarówno krótko, jak i długoterminowej. Dla rzepaku wskaźniki sugerują: trzymaj/sprzedaj/sprzedaj odpowiednio w krótkim, średnim i długim przedziale czasowym.

Notowania złotego z godziny 11:08 (21.09.2011):

EUR/PLN = 4,39 wobec 4,36 w poniedziałek rano;
USD/PLN = 3,21 wobec 3,185 w poniedziałek rano;
CHF/PLN = 3,59 wobec 3,61 w poniedziałek rano.


Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.


Tagi:
źródło: