Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych–19.09.2011

Miniony tydzień był drugim z kolei spadkowym tygodniem na rynku giełdowym zbóż i oleistych zarówno na giełdzie CboT w Chicago, jak i na giełdzie Matif w Paryżu.

Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych–19.09.2011
Bezpośrednią przyczyną były lepsze od oczekiwań ubiegłotygodniowe prognozy zbiorów oraz zapasów końcowych opublikowane przez USDA, głównie dla pszenicy i soi w skali globalnej. Coraz lepsze informacje napływają z krajów basenu Morza Czarnego (Rosja, Ukraina Kazachstan) ale także z Chin. Duża podaż taniego ziarna na rynkach międzynarodowych oraz silny dolar pogarszają perspektywy amerykańskiego eksportu, przyczyniając się do przecen kontraktów terminowych na giełdach w USA.

Także złe nastroje panujące już od długiego czasu na rynkach finansowych, widoczne spowolnienie gospodarcze (mniejszy popyt na surowce) wywołują olbrzymie spadki indeksów giełdowych oraz zniżki na rynkach surowcowych.


Tygodniowe zmiany notowań kontraktów futures (najbliższy terminem dostawy):

Kukurydza: Matif (-2,7%); Kukurydza CBoT(-6,0%);
Pszenica: Matif(-4,7%); Pszenica CBoT (-1,8%);
Rzepak Matif(-1,7%); Soja CBoT (-5,0%)



Notowania z piątku:


Giełda CBOT w Chicago:

Kukurydza. Kontrakt grudniowy potaniał w piątek o 1,3%, wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 272,4 dolarów/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania straciły w piątek na wartości 1,1% (-3 usd/tonę), doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 253 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął piątkową sesję na poziomie o 0,2% niższym w stosunku do czwartkowego zamknięcia. Cena nasion spadła o 1,2 usd za tonę do 498,3 usd.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) dla pszenicy podpowiada sprzedaż we wszystkich okresach czasowych. Dla kukurydzy i soi analiza techniczna prognozuje spadki w krótkim i średnim terminie przy uwzględnieniu długoterminowego trendu wzrostowego.



Giełda MATIF w Paryżu:

Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w piątek 0,2% zysk. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 205 euro, czyli 0,5 euro więcej niż poprzedniego dnia.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył piątkowe notowania ceną o 0,1% wyższą niż w czwartek, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 197 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas piątkowej sesji wzrost rzędu 0,7%. Nasiona podrożały o 3,25 euro/tonę dochodząc do poziomu 442 euro/t.


Dla kukurydzy i pszenicy wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com/) podpowiadają sprzedaż w perspektywie zarówno krótko, jak i długoterminowej. Dla rzepaku wskaźniki sugerują: kupno/sprzedaż/wstrzymanie się od transakcji odpowiednio w krótkim, średnim i długim przedziale czasowym.

Notowania złotego z godziny 10:30 (19.09.2011):

EUR/PLN = 4,34 wobec 4,34 w piątek rano;
USD/PLN = 3,17 wobec 3,15 w piątek rano;
CHF/PLN = 3,595 wobec 3,60 w piątek rano.


Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.


Tagi:
źródło: