Przy ostrożnych ocenach plonów na poziomie 479 dt/ha, tj. średnia z ostatnich pięciu lat, szacuje się zbiory ziemniaków w UE-5 na 27,4 mln ton, a więc o 11,6% więcej. Największy wzrost produkcji tych warzyw jest prognozowany w Belgii o 22%, we Francji o 16,5% i w Holandii o 15%, a nieco niższy w Niemczech o 5% i Wielkiej Brytanii o 4%.
Jak zauważa Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przewidywania zbiorów na tym etapie wegetacji, przy czym w niektórych krajach trwa jeszcze sadzenie ziemniaków mogą być obarczone dużym błędem ze względu na dużą zależność plonów od warunków pogodowych w późniejszym okresie wegetacji, w tym szczególnie od wystarczającej ilości wody w glebie.
Z uwagi na utrzymującą się wysoką dynamikę produkcji i wywozu przetworów spożywczych z ziemniaków, w tym przede wszystkim frytek), oczekuje się znaczącego wzrostu zapotrzebowanie na ziemniaki do przetwórstwa. W Belgii, która w UE jest największym producentem przetworów spożywczych z ziemniaków, przemysł ziemniaczany przetworzył w 2016 r. 4,4 mln ton surowca, tj. o 11 procent więcej niż rok wcześniej.
W innych krajach NEPG popyt na ziemniaki do przetwórstwa również systematycznie rośnie. Tak więc, mimo spodziewanego dużego wzrostu produkcji, ceny ziemniaków do przetwórstwa w Europie Zachodniej mogą być w 2017 r. stosunkowo wysokie.