| Autor: mikolaj

Rynek marchwi w Polsce (VII-X 2013)

Ceny marchwi na krajowym rynku w pierwszych czterech miesiącach bieżącego sezonu (lipiec-październik) utrzymywały się na wyższym poziomie w stosunku do roku poprzedniego. Jak informują eksperci Banku BGŻ powodem tego była niska podaż tych warzyw na rynku krajowym.

Rynek marchwi w Polsce (VII-X 2013)
W listopadzie br. ceny marchwi obniżyły się jednak już do poziomu niższego niż przed rokiem. Zgodnie z danymi publikowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa cena kilograma tego warzywa w skupie do konsumpcji bezpośredniej wyniosła średnio 0,66 zł/kg netto podczas gdy rok wcześniej kształtowała si e na poziomie 0,73 zł/kg.

Na rynkach hurtowych spadki cen były mniej widoczne, choć na niektórych wynosiły nawet kilkanaście groszy na kilogramie (w relacji IX 2013/ XI 2012).

Spadek cen w listopadzie mógł być spowodowany sezonowym spiętrzeniem podaży marchwi na rynku krajowym. W skali całego roku GUS oczekuje bowiem dość znacznego zmniejszenia zbiorów (-7,1% - szacunek wrześniowy).

Gdyby te oczekiwania okazały się prawdziwe, należałoby spodziewać się odwrócenia tendencji cenowych i wzrostów cen w kolejnych miesiącach. Niemniej, jak wskazują analitycy Banku BGŻ, obecnie marchew jest jednym z niewielu gatunków warzyw gruntowych, których ceny są niższe w porównaniu do tych sprzed roku. Droższe są buraki ćwikłowe, cebula, pietruszka czy też selery.


Tagi:
źródło: