| Autor: redakcja1

Propozycje w związku z utrudnieniami w eksporcie ziemniaka

W związku z nadal trwającymi utrudnieniami w eksporcie ziemniaka z Polski, Zarząd KRIR przedstawił resortowi rolnictwa propozycje samorządu rolniczego, Stowarzyszenia Polski ziemniak oraz IHAR Oddział w Jadwisinie w zakresie proponowanych zapisów przyszłego rozporządzenia mającego na celu umożliwienie w najbliższym czasie uwolnienie polskich rolników od obowiązku dodatkowych procedur fitosanitarnych przy wysyłkach.

Propozycje w związku z utrudnieniami w eksporcie ziemniaka
Wszelkie działania prowadzące do rzeczywistego i trwałego zwiększenia wykorzystania przez producentów roślin kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego są w pełni uzasadnione. Postulat wprowadzenia obowiązku stosowania kwalifikowanego materiału sadzeniakowego, z punktu widzenia ochrony roślin, byłby rozwiązaniem bardzo korzystnym. Sadzeniaki posiadające paszport (badane przez PIORiN) są wolne od patogenów oraz posiadają wszystkie cechy właściwe dla danej odmiany, dają więc pewność dobrych plonów, i co za tym idzie, opłacalności produkcji. Zastosowanie takiego rozwiązania byłoby niewątpliwie kluczowym elementem skutecznych negocjacji, mających na celu zniesienie nałożonych na Polskę dodatkowych wymagań fitosanitarnych obowiązujących przy eksporcie ziemniaków (nałożonych w efekcie powtarzających się przypadków wysyłki z Polski do innych państw UE ziemniaków porażonych przez CMS).

Obecnie w Polsce zaledwie 8% plantatorów ziemniaków korzysta ze sprawdzonych, kwalifikowanych sadzeniaków, podczas gdy wymienialność sadzeniaków w Holandii utrzymuje się na poziomie 90%, a w Niemczech 80%. Osiągnięcie takiego poziomu wymienialności nie będzie łatwym i szybkim procesem. Z jednej strony ze względu na brak przekonania producentów do zakupu kwalifikowanego materiału, z drugiej – należy dokładnie przeanalizować, czy krajowi producenci sadzeniaków są w stanie zapewnić ich dostateczną ilości dla wszystkich nasadzeń. Być może warto na początek zastosować zalecenia PIORiN PIB, aby w jednym gospodarstwie używać raz zakupiony materiał kwalifikowany najwyżej przez 3 sezony z rzędu, a następnie obowiązkowo kontrolować kolejne partie, lub zakupić nowe sadzeniaki kwalifikowane.

 
Powiązanie wymagania okazania w ARiMR zaświadczenia o zdrowotności sadzeniaków z płatnością zachęcającą. Należy więc rozważyć możliwość zwiększenia dopłaty w przypadku producentów, którzy wykażą, że używają materiału roślinnego wolnego od patogenów. Być może warto zastanowić się nad połączeniem dopłat bezpośrednich z dopłatami z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Zmniejszenie kosztów wynikających z obsługi administracyjnej dwóch odrębnych mechanizmów wsparcia może okazać się źródłem dodatkowych funduszy.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: