Gdy dotarła do Europy była traktowana jako egzotyczna ciekawostka, jednak wkrótce zostały odkryte jej niezwykłe zalety i walory smakowe. Uprawiano ją w niemal wszystkich krajach Europy. W Polsce szybko zdobyła popularność, goszcząc na stołach biednych i bogatych.
Wartości odżywcze dyni
Szczególnie cenna dynia to ta o pomarańczowym miąższu. Im kolor miąższu intensywniejszy, tym więcej zawierał witamin. Dynie zawierają ich stosunkowo dużo miedzy innymi witaminy A, B1, B2, C, PP, również składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, wapń ,żelazo, magnez i potas oraz beta-karoten, który w organizmie przekształca się w witaminę A. Doskonale wiemy ,że witamina A i E wspaniale wpływa na cerę. Utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry i zwalcza niekorzystne dla zdrowia wolne rodniki.
Dynia jest bogata w białko, a w dodatku nie tuczy. Dzięki dużej zawartości celulozy pomaga nam zrzucić zbędne kilogramy w kuracjach odchudzających. Jedząc potrawy z dyni możemy liczyć na dobrą przemianę materii przyczyniając się do pozbycia z organizmu nagromadzonych tłuszczów, a oto nam chodzi w diecie odchudzającej. Dynia zawiera również pektyny i kwasy organiczne.
Ze względu na małą zdolność wiązania azotanów z gleby dynię możemy nazwać warzywem ekologicznym. W żywieniu dzieci oraz ludzi chorych na miażdżycę, stwardnienie tętnic, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, choroby wątroby, otyłość i zaburzenia przemiany materii jest lepszym produktem niż marchew. Wzmacnia doskonale system immunologiczny.
Pestki dyni
Pestki dyni również są wykorzystywane w żywieniu, pożyteczne są szczególnie dla mężczyzn przede wszystkim dlatego, że zapobiegają rozrostowi i zapaleniu gruczołu krokowego czyli prostaty.
Pestki dyni są źródłem łatwo przyswajalnego organicznego cynku. Cynk jest potrzebny naszym włosom i paznokciom, u panów wpływa na prawidłową czynność jader. Panowie potrzebują czterokrotnie więcej cynku niż kobiety. Pestki dyni mają około 30-40% oleju, bardzo dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych wpływających na obniżenie tzw. złego cholesterolu.
Dynia to jedno z najbardziej uniwersalnych warzyw w kuchni, przeżywa obecnie swój renesans. Możemy zauważyć coraz większe zainteresowanie tym warzywem, co widać w sklepach i na ryneczkach. Z miąższu „korbola” możemy robić sałatki, surówki, ugotować zupę ,kompot czy użyć jako dodatku do ciast i placków.