Lato minęło bezpowrotnie, za oknami coraz ciemniej, a nastrój zadumy zagościł w większości naszych domów. Na stołach zamiast polnych kwiatów stoją dyniowe lampiony... trochę groźne, trochę zabawne, ale a pewno pełne witamin. Po dłuższej przerwie zapraszamy do zapoznania się z kolejną częścią naszych kulinarnych opowieści, tym razem przybliżymy Wam dynie. Materiał dostaliśmy od jednej z naszych Czytelniczek - dziękujemy!
Pestki dyni dzięki kukurbitacynie – substancji zawartej w błonce otaczającej nasiona, pomagają zapobiegać występowaniu glisty ludzkiej, tasiemca jelitowego, owsików i lamblii. Najlepsze w celu przeprowadzenia kuracji przeciwpasożytniczej są świeże i miękkie pestki zjadane na czczo. Po kilku godzinach należy zażyć środek przeczyszczający. Kuracja ta jest szczególnie polecana dla dzieci, gdyż w przeciwieństwie do środków chemicznych jest zupełnie bezpieczna.
Pestki dyni są najbardziej zasobne w składniki odżywcze, gdy warzywa rosną w klimacie ciepłym. Im klimat chłodniejszy, tym pestki są mniej wartościowe.
Ciekawostki
W 2010 do księgi rekordów Guinnessa wpisano owoc dyni ważący 821 kg i wyhodowany w Wisconsin. Najcięższy okaz dyni w Polsce wyrósł w Zdzieszowicach na Dolnym Śląsku. Co roku w październiku można podziwiać różne okazy dyni na wrocławskim Festiwalu Dyni.
Porady dla ogrodników
Dynia najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych, w temperaturze 8-25°C. Gleba do uprawy dyni powinna być żyzna a jednocześnie przepuszczalna, o średniej lub wysokiej zawartości azotu. Dynię można uprawiać z siewu wprost do gruntu lub z rozsady.
Nasiona dyni wysiewamy po dwa nasiona w rozstawie 60 cm w rzędzie i 60 cm pomiędzy rzędami w pierwszej połowie maja. Przeważnie na zagonie tworzy się dwa rzędy wysiewając dynię zwyczajną naprzemianlegle lub w szachownicę. Dynia olbrzymia wytwarza długie, płożące pędy, stąd potrzebuje więcej miejsca. Wysiewa się ją zatem w jednym rzędzie na środku zagonu, zachowując pomiędzy roślinami odległość 100 do 120 cm.
Dynie z rozsady dają wcześniejszy plon. Przygotowuje się ją w szklarni wysiewając w donicach. Do donicy wypełnionej w 2/3 podłożem wysiewa się po dwa nasiona w drugiej połowie kwietnia.
Rozsadę wysadzamy na zagon w drugiej połowie maja. Rośliny można okryć folią perforowaną lub agrowłókniną, aby uchronić je przed wiatrem lub niską temperaturą. Osłonę należy zdjąć po pojawieniu się pierwszych kwiatów.
Stanowisko, na którym uprawiana jest dynia należy odchwaszczać, spulchniać glebę oraz podlewać i dwukrotnie nawozić rośliny. Nawożenie stosuje się po pojawieniu się pierwszych zawiązków i po pierwszym zbiorze owoców. Ochrona chemiczna nie jest konieczna.
Na dyni olbrzymiej pozostawiamy tylko 3-4 zawiązków owoców, skracając zarazem długość pędów w taki sposób aby pozostawić tylko 3-4 liści nad ostatnim owocem.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl, foto:
sxc.hu