| Autor: redakcja1

Wzrosło pogłowie trzody chlewnej

Jak wynika ze wstępnych danych GUS, w marcu 2017 r. pogłowie trzody wyniosło 11 107 tys. sztuk i było większe o 7,6% niż w marcu 2016 r.

Wzrosło pogłowie trzody chlewnej
W Polsce sytuacja jest wyjątkowa, gdyż zwyżce produkcji towarzyszy wzrost cen żywca. Dzieje się tak dlatego, że w większości krajów Unii Europejskiej w tym w Niemczech, w wyniku zbyt niskiej rentowności chowu, trwającej od początku drugiej połowy 2014 r. do końca pierwszej połowy 2016 r., doszło do spadku pogłowia i produkcji trzody, w efekcie czego ceny trzody są wysokie. Uwidacznia to zależność cen w Polsce od popytu i podaży na całym rynku Unii Europejskiej, a nie tylko od popytu i podaży na rynku polskim.
 
Istotnym parametrem wpływającym na polskie ceny jest także kurs złotego wobec euro. Deprecjacja złotego względem euro podnosi zwyżkę cen lub osłabia ich spadek, a aprecjacja zmniejsza wzrost lub pogłębia spadek cen.
 
W I kwartale br. cena skupu trzody w Polsce wyniosła 4,91 zł/kg i była wyższa o 20% niż w I kwartale 2016 r. W kwietniu osiągnęła ona 5,39 zł/kg i była o 31% większa niż rok wcześniej. W maju wyniosła ona prawdopodobnie 5,60 zł/kg i była o 24% wyższa niż w maju 2016 r.
 
Wysokie ceny trzody w połączeniu ze stosunkowo niskimi cenami zbóż i pasz wpływają na wysokość relacji, wyrażających opłacalność chowu. W I kwartale 2017 r. stosunek cen trzody do cen żyta wyniosła 1:8,2, a relacja cen trzody do cen jęczmienia 1:7,0. Zależności te były odpowiednio o 17% i 20% szersze niż rok wcześniej.
 
W kwietniu relacja cen trzoda:żyto rozszerzyła się do 1:8,8, a stosunek cen trzoda:jęczmień do 1:7,5. Zmiany zależności cen żywca wieprzowego do cen zbóż w skali roku były podobne jak w I kwartale.
 
W związku z powyższym ocenia się, że w czerwcu pogłowie trzody może wynieść ok. 11,5 mln sztuk i będzie o ok. 6% większe niż rok wcześniej. Jeśli po tegorocznych żniwach rentowność chowu świń nie ulegnie istotnemu pogorszeniu, w wyniku wzrostu cen zbóż, to w końcu roku pogłowie trzody może wynieść 11,5 mln sztuk, a więc byłoby większe niż rok wcześniej o 3- 4%. W przeciwnym przypadku stopa zwyżki pogłowia w grudniu 2017 r. może być niższa, a w czerwcu 2018 r. może uwidocznić się spadek pogłowia.


Tagi:
źródło: