W dniu 23 lutego br. Światowa Organizacja Handlu (WTO) odrzuciła odwołanie Rosji odnośnie zakazu importu żywca i mięsa wieprzowego z UE. Tym samym WTO utrzymała w mocy swój werdykt z sierpnia 2016 r.
W styczniu 2014 r. Rosja wprowadziła restrykcje względem unijnej wieprzowiny, co było spowodowane pojawieniem się pierwszych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w krajach bałtyckich i Polsce, w pobliżu granicy z Białorusią. W raporcie końcowym WTO opowiedziała się po stronie UE stwierdzając, że rosyjskie embargo na przywóz jest sprzeczna z normami międzynarodowymi Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) i łamie przepisy WTO. Rosja została zobligowana do zniesienia obostrzeń.
Według FAMMU/FAPA, unijne produkty wieprzowe są bezpieczne i nie ma podstaw do utrzymywania nieuzasadnionych barier w handlu przez Rosjan. Kraje członkowskie WTO są zobowiązane do przestrzegania międzynarodowych reguł w handlu, w szczególności w obrębie systemu regionalizacji i wymogu przeprowadzenia oceny ryzyka w oparciu o dowody naukowe. Panel ekspertów WTO orzekł, że Moskwa nie przeprowadziła odpowiedniej oceny ryzyka. WTO zatwierdziła jedynie indywidualny zakaz Rosjan w odniesieniu do importu produktów wieprzowych z Łotwy.
We wrześniu 2016 r. Rosja złożyła odwołanie od werdyktu WTO. Ze względu na jego odrzucenie, Moskwa będzie zobowiązana do wypełnienia jego zaleceń i zniesienia restrykcji sanitarno-weterynaryjnych względem przywozu unijnej wieprzowiny. Przed nałożeniem ograniczeń, unijny wywóz wieprzowiny do Rosji wynosił 750 tys. ton o wartości 1,4 mld EUR rocznie i stanowił jedną czwartą całkowitego wywozu z UE i 20% rosyjskiej konsumpcji.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst. Agra Facts 16-17 z dn. 24.02.17 foto:
sxc.hu