W tym samym okresie import wieprzowiny, a więc żywiec, mięso, produkty, w ekwiwalencie mięsa z krajów trzecich do Unii wyniósł 18,4 tys. ton, tj. był o 9,6% mniejszy niż przed rokiem. Najwięcej wieprzowiny przywieziono ze Szwajcarii - 12,2 tys. ton, z Chile - 1,8 tys. ton, Norwegii - 1,2 tys. ton oraz ze Stanów Zjednoczonych - 979 ton.
Jak wynika z prognoz USDA, w 2016 r. produkcja wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej wzrośnie do rekordowego poziomu 23 mln 350 tys. ton. Równie wysoki poziom produkcji utrzyma się także w 2017 r., i to pomimo malejącej liczby ubijanych zwierząt.
Nadwyżka podaży wieprzowiny na rynku wewnętrznym oraz rosyjskie embargo na towary rolno-spożywcze ze Wspólnoty sprawiły, że eksport stał się niezwykle ważnym czynnikiem łagodzącym skutki nadprodukcji w UE.
Unijny eksport skierowany został głównie na rynki azjatyckie, przede wszystkim do Chin, ale także do Hongkongu, na Filipiny i do USA, czemu sprzyjało osłabienie euro wobec dolara i yuana chińskiego. Odbudowa produkcji wieprzowiny w Państwie Środka oraz rosnąca konkurencja ze strony dostawców ze Stanów Zjednoczonych na tym rynku, przyczynią się z czasem do osłabienia unijnego wywozu do Chin. Stąd też biorą się próby otwarcia nowych rynków zbytu na wieprzowinę z Unii, m.in. na mięso z Hiszpanii w Meksyku, czy też w Angoli, Nigerii i w Indiach. Jak prognozuje USDA, w 2016 r. kraje Unii Europejskiej wyeksportują 2 mln 900 tys. ton mięsa wieprzowego, tj. o ponad 21% więcej niż w 2015 r. W 2017 roku wywóz ten może ukształtować się na podobnym poziomie.