| Autor: redakcja6

Spadek eksportu wieprzowiny z Unii Europejskiej w 2012 roku

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w 2012 roku Unia Europejska sprzedała na rynki krajów trzecich o 1,9% mniej żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych.

Spadek eksportu wieprzowiny z Unii Europejskiej w 2012 roku
W strukturze towarowej sprzedaży największy udział miały:
  • podroby i tłuszcze – 45% udział, spadek o 2% r/r
  • mrożona wieprzowina – 40% udział, spadek o 3% r/r.
 
Ze względu na obniżenie pogłowia trzody chlewnej największe spadki miały miejsce w przypadku wysyłek żywca wieprzowego. Wzrosły natomiast dostawy:
  • mięsa świeżego – wzrost o 27%
  • kiełbas – wzrost o 3%
  • przetworów mięsnych – wzrost o 3%.
Wśród wszystkich państw członkowskich najwyższy udział w sprzedaży na rynki trzecie miały następujące kraje: Niemcy, Dania, Hiszpania, Polska, Holandia i Francja.
 
Największą dynamikę wzrostu eksportu na terenie Unii Europejskiej zaobserwowano w Polsce. W naszym kraju wywóz wzrósł bowiem o 21% i ukształtował się na poziomie 316 tys. ton. W strukturze sprzedaży dominowało mięso mrożone (45%) i słonina (18%).
 
Najwięcej unijnej wieprzowiny trafiło w tym czasie do Rosji, do której dostawy obniżyły się jednocześnie o 12% i osiągnęły poziom 745 tys. ton, stanowiąc niemal jedną czwartą całego wywozu.
 
Na drugim miejscu uplasowały się Chiny, gdzie eksport w 2012 roku zwiększył się prawie o połowę w porównaniu do roku poprzedniego i wyniósł 586 tys. ton. W analizowanym okresie wzrosły też dostawy na Ukrainę o 42% do 162 tys. ton oraz Białoruś – o 19% do 123 tys. ton.
 
Z kolei sprzedaż wieprzowiny do Hongkongu i Korei Płd. spadła prawie o jedną trzecią odpowiednio o 380 tys. ton i 137 tys. ton. Nieznacznie zmalał również wywóz do Japonii – spadek o 0,2% do 231 tys. ton.

W ubiegłym roku kraje Wspólnoty zaimportowały o 9% mniej żywca, mięsa, podrobów i przetworów wieprzowych. W strukturze towarowej największe znaczenie miały podroby i tłuszcze (58%) oraz mięso mrożone (29%). Jak podaje FAMMU/FAPA spore ilości wieprzowiny sprowadzone zostały tradycyjnie ze Szwajacarii i Chile.


Tagi:
źródło: