Głównym celem Forum było stworzenie platformy dyskusyjnej, gdzie zebrani mieli okazję podzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, wyrazić swoje opinie i poglądy na temat chowu i produkcji trzody chlewnej. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, spotkanie zgromadziło około 400 uczestników. Byli to głównie hodowcy i producenci trzody chlewnej, przedstawiciele firm związanych z branżą trzodziarską oraz przedstawiciele jednostek samorządowych.
Gości uroczyście przywitał Aleksander Mach – Dyrektor PODR w Gdańsku, który następnie omówił strategię odbudowy i rozwoju produkcji trzody chlewnej.
Kazimierz Plocke - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznał uczestników z aktualnym stanem i perspektywami rynku żywca wieprzowego w świetle Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 – 2020. Wręczył również odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa” osobom szczególnie związanym z tą branżą.
Na temat aspektów ekonomicznych chowu świń w Polsce wypowiedział się prof. Zygmunt Pejsak z Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. Omówił sytuację na rynku wieprzowiny w krajach UE i jak na tym tle wypada Polska. Nasz kraj ma optymalne warunki, aby być liderem w produkcji świń w Europie centralnej, niestety pogłowie trzody chlewnej, (w tym loch) drastycznie spada. Jakie są źródła tego kryzysu? Pan prof. Zygmunt Pejsak wskazał przyczyny takiego stanu - stwierdził, że ceny pasz i ceny żywca w Polce i w państwach UE są porównywalne, a problem jest bardziej złożony. W większości chlewni w Polsce główną przyczyną nieopłacalnej produkcji jest niska efektywność przy rosnących kosztach paszy. O tej efektywności decyduje przede wszystkim: słabe wykorzystanie potencjału rozrodczego loch i wysoki współczynnik konwersji paszy. Przyczyny niskiej efektywności produkcji świń to także: archaiczna struktura rolnictwa przy wchodzeniu do UE (taki stan istnieje do dzisiaj), nie prowadzenie dokumentacji przez hodowców (nie ma możliwości zarządzania stadem), niechęć do integracji poziomej i pionowej, wprowadzenie dopłat bezpośrednich wyłącznie do produkcji roślinnej a nie zwierzęcej, utrudnienia administracyjne związane z rozwojem produkcji. W drugiej części swojego wystąpienia, pan prof. Zygmunt Pejsak zwrócił uwagę na realne zagrożenie afrykański pomorem świń. Wskazał jakie mogą być prawdopodobne drogi wprowadzenia ASFV, na terytorium Polski i co należy zrobić by nie dopuścić do wejścia wirusa ASFV do stada świń. Podkreślił, że wystąpienie choćby jednego przypadku afrykańskiego pomoru świń, jest przyczyną gigantycznych strat ekonomicznych, związanych z masowymi padnięciami zwierząt, kosztami eradyzacji choroby, a także wypłaty odszkodowań dla rolników. Zwierzęta podlegają zajęciu, ubojowi i utylizacji na koszt państwa. Wstrzymywany jest natychmiast obrót i eksport świń oraz artykułów żywnościowych wyprodukowanych z mięsa wieprzowego. Zwalczanie ASF - tylko metodami administracyjnymi, brak jest skutecznych metod zapobiegania chorobie (brak szczepionek i zakaz leczenia).
Czytaj dalej na następnej stronie...