Pani Anna Dombrowska, z Prostafeed Polska Sp. zo.o. przedstawiła temat: grupowego utrzymywanie macior prośnych z żywieniem do woli. Pomysł utrzymywania macior prośnych w grupach z żywieniem do woli narodził się pod koniec roku 1997, kiedy to dużo hodowców niemieckich myślało o rozwoju swojej fermy ale przy ograniczonym budżecie. Wdrożenie systemu wymagało opracowania specjalnej paszy, która podawana w sposób nielimitowany nie wywoła efektu zatuczenia loch. System polega na utrzymywaniu loch prośnych w kojcach grupowych w ramach grup technologicznych ze stałym dostępem do karmnika i paszy. Taki sposób utrzymania nie wymaga dużych nakładów inwestycyjnych w wyposażenie budynku – koszt wyposażenia to ok. 10% wartości systemu żywienia dawkowanego. Lochy w tym systemie mogą być utrzymywane zarówno na rusztach jak i na słomie.
Marcin Cysewski z Gacnik zaprezentował film, w którym pokazał swoje gospodarstwo rolne i innowacyjne rozwiązanie – system wannowy na porodówki oraz żywienia macior prośnych dowoli. Jak podkreślił rolnik takie rozwiązania z sukcesem stosowane są w Holandii, gdyż jest to system „green label” czyli proekologiczny i energooszczędny. System ten redukuje emisję amoniaku o 70%, a koszt energii o 40%.Najprościej mówiąc system wannowy to utrzymywanie zwierząt na rusztach, pod którymi znajduje się poliestrowa wanna zbierająca odchody. Zwierzęta przy takim systemie mają bardzo dobre warunki, świadczą o tym wyniki: za ostatnie pół roku produkcji to 26,2 prosiaka odsadzonego od lochy/ rok w wadze 8,5-9kg. Na zakończenie swojego wystąpienia rolnik zadał pytanie: na jaką pomoc może liczyć w świetle nowego rozdania funduszy unijnych, jest młodym rolnikiem i chciałby się rozwijać, ale zasady ustalone w projekcie nowego PROWU dla działania ‘’Modernizacja gospodarstw rolnych,, określają pomoc dla gospodarstw o wielkości ekonomicznej nie większych niż 100 tys. euro. Nasuwa się więc pytanie dlaczego ci, którzy produkują na wysokim poziomie będą pozbawieni wsparcia unijnego?
W drugiej części Forum wykłady prowadzone były w dwóch grupach. Zebrani mogli pogłębić swoją wiedzę na temat rozrodu i produkcji prosiąt, a także tuczu i występujących w tym procesie zagrożeń zdrowotnych.
Gośćmi Forum byli m.in.: Teresa Hoppe – Poseł na Sejm RP oraz Ryszard Świlski – Członek Zarządu Województwa Pomorskiego.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.