Łącznie potwierdzonych zostało 12 przypadków afrykańskiego pomoru świń u padłych dzików oraz 3 przypadki zachorowań w gospodarstwie, niedaleko granicy z Białorusią.
Poza Polską i Litwą, jest to już trzecie państwo Unii Europejskiej, w którym odnotowano chorobę ASF. W związku z tym dnia 1 lipca 2014 roku w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej pojawiła się decyzja dotycząca środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń na Łotwie.
Zgodnie z ustaleniami KE, w kraju tym objęto ograniczeniami obszary zapowietrzone i zagrożone ASF. Na ich terenie obowiązuje stosowanie środków zwalczania choroby ustanowione w art. 10 i 11 dyrektywy Rady 2002/60/WE. Decyzja ta obowiązywać ma do dnia 31 lipca bieżącego roku.
W odpowiedni na pojawienie się ogniska ASF na Łotwie, władze rosyjskie wprowadziły zakaz importu gotowych produktów wieprzowych z tego państwa. Przypomnijmy, iż wcześniej Rosja nałożyła na Łotwę embargo na przywóz żywca i mięsa wieprzowego, w związku z zagrożeniem ASF w państwach członkowskich.
Z danych rosyjskich władz wynika, że roczne dostawy żywca, mięsa i podrobów wieprzowych z Łotwy kształtowały się do tej pory na poziomie około 4 tys. ton za 8 mln USD.
Jak podała FAMMU/FAPA, pojawienie się choroby świń na Łotwie spowoduje najprawdopodobniej odroczenie przez rosyjskie władze decyzji dotyczącej wcześniejszego zniesienia zakazu importu wieprzowiny z Unii do Rosji, planowanego do rozważenia w lipcu bieżącego roku.