Charakterystyka nowinowanych do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013

23 marca 2014 r. Sala Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich gościła uroczystą Galę ogłoszenia wyników XIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013. Do konkursu zgłoszono ponad 50 gospodarstw, a Kapituła wybrała 20 nominowanych i 10 laureatów konkursu, którzy otrzymali tytuł i statuetkę „Siewcy”.

Charakterystyka nowinowanych do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013

14.

Jan Podolski

Pan Jan Podolski z żoną Dorotą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 103 ha w miejscowości łubotyń, w gminie Babiak, w powiecie kolskim. Główny kierunek produkcji to hodowla bydła mlecznego. Stado liczy 102 krowy mleczne o średniej rocznej wydajności 9000 litrów mleka. W 2012 roku podjęto decyzję o wybudowaniu drugiej obory wolno-stanowiskowej. Cała produkcja roślinna podporządkowana jest hodowli bydła mlecznego. W gospodarstwie znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków, właściciele prowadzą segregację odpadów komunalnych. Za estetykę obejścia gospodarstwo otrzymało w 2013 roku wyróżnienie w konkursie Bezpieczna Zagroda Wiejska.

15.

Kazimierz Robak

Pan Kazimierz Robak z żoną Elżbietą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 89 ha w miejscowości Huta, gmina Czarnków w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.

Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji trzody chlewnej. Średni stan macior w roku to 122 sztuki, a ilość odchowanych prosiąt od maciory rocznie wynosi 28 sztuk. Zboża produkowane w gospodarstwie są przechowywane w silosach o łącznej pojemności 470 ton. Pan Kazimierz Robak jest członkiem Wielkopolskiej Izby Rolniczej powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, prezesem grupy producenckiej Huta, aktywnym działaczem Ochotniczej Straży Pożarnej.

16.

Roman Rzeszowski

Pan Roman Rzeszowski z zoną Zofią prowadzą gospodarstwo rolne o kierunku drobiarskim na powierzchni 130 ha w miejscowości Uciechów, w gminie Odolanów, w powiecie ostrowskim. Rolnik posiada 6 kurników o łącznej powierzchni 5700 m2. W ostatanich latach swoje gospodarstwo zmodernizował i wyposażył w nowy sprzęt. Stosuje nowoczesne kompleksowe technologie upraw i nowe odmiany zbóż, które gwarantują bardzo dobre plony. Pan Roman Rzeszowski aktywnie uczestniczy w życiu społecznym: jest m.in. delegatem Izb Rolniczych, członkiem Wielkopolskiego Zrzeszenia Producentów i Hodowców Drobiu oraz Członkiem Zarządu Polskiego Związku Zrzeszeń Hodowców i Producentów Drobiu.

17.

Leszek Simiński

Pan Leszek Simiński z żona Renatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 27 ha w miejscowości Szczytniki Czerniejewskie, gmina Czerniejewo. Podstawowym kierunkiem produkcji w gospodarstwie jest tucz trzody chlewnej. Gospodarstwo jest w pełni zmodernizowane, posiada 4 chlewnie na ogółem 1760 stanowisk. Tucz trzody chlewnej prowadzony jest na głębokiej ściółce. Rocznie odstawia 4500 sztuk tuczników. W gospodarstwie realizowane są: budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, budowa nowej mieszalni pasz oraz kolejnej płyty obornikowej.

18.

Tomasz Stróżyński

Pan Tomasz Stróżyński z żoną Beatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 44 ha w miejscowości Baszków, gmina Zduny w powiecie krotoszyńskim. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję bydła mlecznego i opasowego. Stado krów liczy 63 sztuki o średniej wydajności 10 tys. litrów mleka od krowy. Rocznie sprzedaje 22 opasy o łącznej wadze prawie 17 tys. ton. Zagroda Państwa Stróżyńskich stanowi wzór w zakresie dbałości o czystość i estetykę. W latach 2003-2011 gospodarstwo uczestniczyło w gminnym konkursie „Moja zagroda – mój ogród”, zajmując zawsze jedno z czołowych miejsc.

19.

Remigiusz Szczepański

Pan Remigiusz Szczepański z żoną Elżbietą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 34 ha w miejscowości Popówek, gmina Gołuchów, w powiecie pleszewskim. W gospodarstwie prowadzona jest uprawa warzyw i ziemniaka wczesnego. Wysokiej klasy maszyny, w tym dwa kombajny, przystosowane są do produkcji warzyw, dzięki czemu siew oraz zbiory odbywają się w krótkim czasie. Uprawy są podlewane przy pomocy deszczowni. W ostatnim czasie została wybudowana chłodnia oraz pomieszczenia do sortowania, mycia i konfekcjonowania warzyw. Pan Remigiusz Szczepański jest członkiem grupy producenckiej Freshkal.

20.

Mieczysław Zaremba

Pan Mieczysław Zaremba jest Prezesem Zarządu Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w Bądeczu w powiecie pilskim. Gospodarstwo zajmuje obszar 2421 heltarów i specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego oraz produkcji trzody chlewnej. Stado krów mlecznych liczy 1091 sztuk., a średnia wydajność mleka przekracza 10 tys. litrów od krowy. Średni stan macior wynosi 750 sztuk, z odchowem 25 prosiąt rocznie. Gospodarstwo prowadzone przez Pana Mieczysława Zarembę posiada liczne wyróżnienia regionalne i krajowe. Wśród obór powyżej 500 sztuk, objętych kontrolą i ocena użyteczności mlecznej, zajmuje regularnie 2 lub 3 miejsce w kraju.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: