Charakterystyka nowinowanych do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013

23 marca 2014 r. Sala Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich gościła uroczystą Galę ogłoszenia wyników XIII edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013. Do konkursu zgłoszono ponad 50 gospodarstw, a Kapituła wybrała 20 nominowanych i 10 laureatów konkursu, którzy otrzymali tytuł i statuetkę „Siewcy”.

Charakterystyka nowinowanych do konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2013

6.

Ryszard Hylla

Pan Ryszard Hylla z żoną Iwoną prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 35 ha w miejscowości Pobórka Wielka, na terenie gminy Białośliwie, w powiecie pilskim. W gospodarstwie prowadzona jest produkcja sadownicza o strukturze: 11 ha jabłoni, ok. 6 ha wiśni, ok. 1 ha śliw, 4 ha agrestu, założono też nasadzenie bzu czarnego. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane i posiada certyfikat na produkcję integrowaną jabłoni i wiśni oraz certyfikat Solidny Przedsiębiorca. Pan Ryszard Hylla jest członkiem m.in. Lokalnej Grupy Działania Krajna nad Notecią oraz Komitetu Organizacyjnego Regionalnego Święta Sadowników w Pobórce Wielkiej.

7.

Przemysław Kmieciński

Pan Przemysław Kmieciński z żoną Dorotą prowadzi 48 ha gospodarstwo w miejscowości Oszczeklin, gmina Koźminek w powiecie kaliskim. Główny kierunek produkcji to produkcja bydła mlecznego. Gospodarstwo posiada nowoczesną oborę, w której utrzymuje 53 krowy o średniej rocznej wydajności ponad 10 tys. litrów mleka. Gospodarstwo wyróżnia się wysoką kulturą rolną i bardzo dobrą organizacją produkcji mleka. W 2008r. W konkursie Bezpieczna Zagroda zajęło I miejsce w powiecie kaliskim.

8.

Marcin Kujawski

Pan Marcin Kujawski z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 670 ha w miejscowości Głębokie gmina Kiszkowo, w powiecie gnieźnieńskim. Podstawowym kierunkiem jest uprawa zbóż i rzepaku. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane. Jest poligonem doświadczalnym w zakresie odmian, nawożenia i ochrony zbóż, rzepaku i kukurydzy, prowadzi szkolenia rolników z zakresu ochrony roślin, upraw i zdobywania uprawnień na sprzęt rolniczy.

9.

Tomasz Kwieciński

Pan Tomasz Kwieciński z żoną Małgorzatą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 110 ha w miejscowości Lisiec Wielki, na terenie gminy Stare Miasto. Gospodarstwo przejęte po rodzicach pana Tomasza specjalizuje się w hodowli bydła mlecznego i opasów, osiąga również bardzo dobre wyniki w produkcji roślinnej. W 2010 roku Państwo Kwiecińscy zakończyli budowę nowoczesnej obory przeznaczonej dla 65 sztuk opasów. W starszym budynku utrzymuje się stado 30 krów dojnych o średniej wydajności 6.700 litrów mleka rocznie: 100 % pozyskiwanego mleka trafia do sprzedaży w kl. I ekstra.

10.

Krzysztof Leszka

Pan Krzysztof Leszka z żoną Dorotą prowadzi gospodarstwo rolno- ogrodnicze o powierzchni 14 ha w miejscowości Szczytniki, gmina Szczytniki, w powiecie kaliskim. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie pomidora szklarniowego. Pomidory uprawia się na wełnie mineralnej. Gospodarstwo uzyskuje wydajność ponad 50kg/ m. W gospodarstwie funkcjonuje przechowalnia, która pozwala na sprzedaż pomidorów w najkorzystniejszych okresach. W 2010 roku Pan Krzysztof Leszka otrzymał na XII Dniach Ogrodnika w Gołuchowie dyplom uznania- Wzorowy Ogrodnik.

11.

Piotr Łukaszewski

Pan Piotr Łukaszewski prowadzi z żoną Danutą gospodarstwo o powierzchni 225 ha w miejscowości Potarzyca, gmina Jarocin , w powiecie jarocińskim. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej. Z 1 ha upraw uzyskuje: pszenicy 8 ton, rzepaku 4t, buraków cukrowych 60t, kukurydzy 12t, pszenżyta 8t. Dzięki funduszom unijnym rolnik wprowadził technologię bezorkowej uprawy gleby, która sprzyja środowisku zapobiegając erozjom wietrznym i dolnym oraz nie niszczą przy tym fauny glebowej. Gospodarstwo jest wyposażone w nowoczesny sprzęt i maszyny do produkcji roślinnej.

12.

Janusz Michalak

Pan Janusz Michalak wraz z żoną Urszulą prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 28 ha w miejscowości Podzborów, gmina Ceków-Kolonia, w powiecie kaliskim. W gospodarstwie prowadzona jest nowoczesna uprawa pomidorów szklarniowych na wełnie mineralnej w cyklu przedłużonym. Nawożenie roślin sterowane jest dozownikami komputerowymi. Dobra kondycja roślin jest wynikiem podawania naturalnych środków biologicznych, bez stosowania pestycydów. Gospodarstwo powiązane jest z rodzinną firmą Fructopol-Hurt, która stanowi alternatywne źródło dochodu dla gospodarstwa. Firma świadczy również usługi sortowania i pakowania owoców i warzyw oraz usługi transportowe.

13.

Andrzej Teodor Piechocki

Pan Andrzej Teodor Piechocki jest kierownikiem Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian w nowej Wsi Ujskiej, gmina Ujście, w powiecie pilskim. Gospodarstwo o powierzchni 156 ha zajmuje się głównie uprawą zbóż i rzepaku oraz prowadzeniem doświadczalnej oceny odmian roślin uprawnych. Zakład w ramach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Wielkiej prowadzi poletka doświadczalne oceny odmian roślin uprawnych, szkolenia dla rolników oraz praktyki dla uczniów szkół rolniczych. Pan Andrzej Teodor Piechocki kieruje Zakładem Doświadczalnym Oceny Odmian w Nowej Wsi Ujskiej od 1980 roku.


Przejdź na następną stronę...


Tagi:
źródło: